Tippek

 

A nyárra tekintettel és sokak kérésére fel teszem a kedvenc nyári italom receptjét:

Végy egy  citromot, uborkát, gyömbért, mentát és 1 vagy 2 l vizet.

Az uborkából vágj le 4-5 vékony szeletet, gyömbérbol szintén a citromot ketté vágva kifacsarni az egyiket és egy szeletet szintén bele a keverékbe mentából 4-5 levél és ezt éjjelre állitsd be a hütöbe. Majd éhgyomorra igyál belöle napfolyamán szintén.

Jó méregtelenitö és fogyaszt, valamint jó a izületekre.

10 tipp a jobb alváshoz

Ételek a karcsúbb testértRecept a  haj erősségéért és szépségért:

Végy egy adag   pár csepp Argán olajat, citromlevet(fél citrom) , méz(kb 2 kanállal),  1 -2 tojás sárgája( haj nagyságától függően) és ezt össze keverni és a fejre a hajon szépen eloszlatni.  Egy dunsz kötést tenni rá kb. 40 percig és szépen  erősíti, szőkíti a hajat.

 

 

 

Kapor

Candida pusztító ételek

 

Miért fogyasszunk zöldséget?

Stressz csökkentő ételek

Májbarát ételek

 

Lúgosító ételek

Bodza

Kalciumban gazdag ételek

Az emberi szervezetben a kalcium 99%-a a csontokban található meg. Ahhoz azonban, hogy csontjaink erősek és egészségesek maradjanak, a kalcium mellett rendszeres D3-vitamin bevitelre is szükség van.

Lúgosító zöldek

Fénykép: Pajzsmirigy alulműködés. Amikor a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Az orvosok ezt az betegséget hypothyreosisnak nevezik. Régen azt gondoltuk, ezt az állapotot a jód hiánya okozza leginkább, és bár kétségtelen, hogy a jód hiánya a pajzsmirigy elégtelen működéséhez vezethet, de a leggyakoribb ok egy lassan, alattomos módon kialakuló pajzsmirigygyulladás, a Hashimoto thyreoiditis. http://betegsegek.drtihanyi.hu/cikk/pajzsmirigy-alulmukodes

Tudományosan igazolták hatásosságukat.

Egyes anyagokat, módszereket korábban csak a néphagyomány tartott gyógyhatásúnak. A receptek generációról generációra szálltak, szájhagyomány útján terjedtek. E megfigyelések ma már nem mosolyogtatják meg a kutatókat és az orvosokat sem, tudományosan igazolták hatásosságukat.

Az orvostudomány képes járványokat megfékezni, szerveket átültetni, sőt, születés előtt, már az anyaméhben előre megmond bizonyos betegségeket. A fokhagyma, a káposzta, a hagyma vagy a piócák említése mégsem nevetséges. Akkor sem, ha tudjuk, hogy több ezer gyógyszerfajtából álló gyógyszer-arzenállal rendelkezünk.

A régi népi gyógymódok, eljárások között meglepően hatásos orvosságokat találunk, amelyeket évszázadok óta ismernek és alkalmaznak. Bizonyos eljárások nemrégiben még sarlatánságnak minősültek – mára viszont kiállták a próbát. Bebizonyosodott, hogy egyes élelmiszerek, növények, a nagymamától ellesett fortélyok, trükkök eredményesen használhatók a betegség-megelőzésben és a gyógyításban.

Természetesen helytelen és veszélyes lenne hátat fordítani a hivatalos orvostudománynak. Mivel azonban mindnyájunknak van kisebb-nagyobb fájdalma, vagy enyhe, esetleg visszatérő panasza, időnként gyógyszerszedésre kényszerülünk. Miért ne próbáljuk ki a legegyszerűbb megoldásokat? Különösen, ha tudjuk, hogy ezekkel ráadásul semmiféle kockázat vagy mellékhatás sem jár. A táplálkozás és a növények újra visszanyerik régi helyüket.

Gyógyszereink legtöbbje növényekből származik, s köztük hatásos, a rák gyógyításában alkalmazott termékek is vannak. Sajnálatos, hogy a kémiai gyógyszerek megjelenésével eltávolodtunk a népi megfigyelésektől, holott az egyik nem zárja ki a másikat. A tudósok jelentős része is osztja ezt a véleményt. Lássunk néhány konkrét példát!

A fokhagyma

A hagyomány szerint hígítja a vért és a legenda szerint mágikus erővel bír. Valamikor az volt az általános vélemény, hogy távoltartja a rossz szellemeket és a rontást, rettegnek tőle a vámpírok, és kiűzi az átkot. Hosszú ideig általános orvosságként alkalmazták, azt gondolván, hogy minden betegségre jó. Már Egyiptomban is használták szívbetegség, migrén, csípés, marás, férgek, daganatok esetén.

A múlt században Louis Pasteur, aki több évet szentelt a fertőző betegségek tanulmányozásának, megfigyelte a fokhagyma baktériumölő hatását. Később Albert Schweitzer is használta Afrikában a vérhas kezelése során. A két világháború folyamán a vérmérgezés megelőzésére szolgált. Egyfajta természetes antibiotikumként működött, amelynek hatása mérsékelt ugyan, de valós. A fokhagymának mindig is véralvadásgátló hatást tulajdonítottak. Elismert volt továbbá, hogy csökkenti az ereket terhelő nyomást és gátolja a vérrögök képződését. Éppen úgy, mint az aszpirin. A fokhagymában minden van, ami az infarktus kivédését segíti.

A bizonyíték, antibiotikus hatás: A fokhagyma baktériumölő képessége az allicinnek köszönhető, amely a fokhagyma jellegzetes szagát adó anyag, és egy enzim hatására keletkezik a növényben. Számos tanulmány megerősítette a baktériumölő hatás létezését, többféle mikroorganizmus körében végzett kísérlet alapján.

Szívre gyakorolt hatás: A fokhagyma fontos szerepet játszhat a szívbetegségek megelőzésében, mivel csökkenti a koleszterol szintjét, gátolja az erek elzáródását, vagyis a vérrögök kialakulását. Friss fokhagyma helyett a tudósok inkább a szárított fokhagymaport ajánlják, amely gyógyszertári kiszerelésben is kapható. Ilyen formában történő fogyasztása pontosabb adagolást tesz lehetővé, mint salátával vagy sült hússal éve. A mennyiséget friss hagymában kifejezve azt mondhatjuk, hogy napi három gerezd fokhagyma elfogyasztása a szívbetegségek megelőzésének kiváló és egyszerű módja.

A tej, a pre-melatonin

Nem volt ostobaság az a szokás, hogy a gyermeknek lefekvés előtt egy pohár langyos tejet adtak. Az újságok címoldalain olvashatunk a melatoninról, a híres álom-hormonról, a tej pedig az egyik fő triptofán-forrásunk. Ez az aminosav a melatonin előanyaga. Az esti pohár tej a melatonin szintéziséhez szükséges alapanyagot adja a szervezetnek.

Az áfonya

A hagyomány szerint húgyúti fertőzés ellen jó, vörös és fekete változatban is létezik. Levesnek elkészítve mindkét fajtát régóta használják fertőzések kezelésére, különösen hasmenés ellen vált be.

A bizonyíték: Tudományosan alátámasztott tény, hogy a jótékony hatás az áfonyában található tapadásgátló hatóanyagoknak köszönhető. Ezek meggátolják, hogy a csírák megragadjanak a húgyutakat borító sejteken.

Mustár lenmaglisztes borogatással

Már a görögök is ismerték a mustárt és segítségével a légutakban felgyülemlett nedvek áramlását indították meg, csökkentvén a nyálka sűrűségét. A mustár könnyíti a felgyülemlett nedv kiürülését, megszünteti a gyulladást. A gyógyszertárakban is árulnak mustáros borogatást, tapaszt, s ezek különösen télen kelendők. Megtakaríthatjuk a sorban állást, ha tartunk otthon mustárlisztet.

A tea

Új csodagyógyszer?

Nagy becsben tartott ital a tea, amely Kínában már több, mint négyezer éve ismert. Ma az orvostudomány is érdeklődik iránta, különösképpen a zöld tea iránt. A leszedés után nem erjesztett teában az összetevők teljesen megmaradnak. Számos vizsgálatot végeztek ezzel kapcsolatban, Japánban, ahol a tea nemzeti ital. Egy városka lakóinak körében több éven át folytatott megfigyelés kimutatta, hogy a tein koleszterol-ellenes hatású.

Egy franciaországi kísérlet is ugyanilyen eredményt mutatott. A tein a koffeinnel azonos szerkezetű, de a tealevélben más elemekkel keveredve mérsékeltebb hatást fejt ki, mint a koffein. A tea flavonoidokat is tartalmaz, amelyek antioxidáns hatásúak, de anti-ateromatikusak (érelmeszesedést csökkentő) is, így megerősítik a tein hatását.

A legutóbbi, 1995 októberi felfedezés szerint elképzelhető, hogy a tea a rák ellen is véd. A tanulmány szerzői több, mint nyolcezer japánt vizsgáltak meg és megállapították, hogy sokkal későbbi életszakaszban fejlődött ki rák a szenvedélyes teafogyasztóknál.

A ginzeng

A hagyomány szerint megszünteti a fáradtságot és az öregedés okozta tüneteket. Ez a gyökér a hagyományos kínai orvoslás „sztárja”. Kínában mindenütt megtalálható, és számos névvel illetik: isteni fű, föld-esszencia, az univerzum csodája. A kínaiak ősidők óta libidójuk élénkítésére és fiatalságuk megőrzésére használják ezt a csodálatos növényt, és ez iránt a nyugatiak sem közömbösek.

A bizonyíték: A ginzenget tisztán, illetve vitaminokkal gazdagított változatban klinikai és gyógyszertani vizsgálatnak vetették alá. Bebizonyosodott, hogy a ginzeng aktív alkotórészei kitűnően hatnak az ember testi és szellemi képességeire, az életkedvre, a memóriára, és elősegítik a pihentető, nyugodt alvást. Általános erősítőszerként használható. Hatása nem jár olyan kellemetlenségekkel, mint a koffeiné, nem okoz idegességet, heves szívdobogást vagy álmatlanságot. Egy amerikai tanulmány szerint a növény bizonyos hatóanyagai stressz-ellenes hatással bírnak, csakúgy, mint az ópium.

Az articsóka

A hagyomány szerint serkenti a máj működését. A középkorban nemi vágyat növelő szerként tartották számon még a XVII. században is erről volt híres. A következő évszázadokban vizelethajtó tulajdonságát hangsúlyozták. Serkenti a máj- és a veseműködést, javítja a koleszterol anyagcseréjét is.

A bizonyíték: Japánban kimutatták, hogy jelentősen csökkenti a koleszterolszintet és fokozza az epetermelést. Több gyógyszerünkben, így különféle cseppekben, tablettákban, injekciókban, kúpokban is található articsóka. Emésztési zavarokban, felfúvódáskor, légszomj és émelygés esetén használhatók.

Káposztafélék

A káposztából vagy más zöldségből készült ételek számos országban ma is alapvető tápláléknak számítanak, hiszen táplálóak és egészségesek. Egy amerikai kutatócsoport szerint a zöldségek és a gyümölcsök védelmet nyújtanak a rák ellen. A kutatás azt igazolja, hogy a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó, a kelkáposzta szerepet játszhat a rák megelőzésében.

Az agyag

A hagyomány szerint antiszeptikus hatású. Az agyag mindig hatékony fizikai regeneráló szernek számított. A múlt század végén újra széles körben kezdték használni gyulladás megszüntetésére. Az első világháború idején vérhas megelőzésére alkalmazták.

A bizonyíték: Az agyag valóban antiszeptikus hatású, nem tartalmaz baktériumot és gátolja a csírák elburjánzását. Elősegíti a seb hegesedését, gyógyulását. Gyomor- és bélbántalmak esetén is jól alkalmazható, megköt és hatástalanít mindenféle méreganyagot vagy szennyeződést. Egy Maliban végzett kísérlet akut hasmenésben szenvedő gyerekek gyógyításában találta kiválónak. Az agyagot ital formájában is használják – agyagos víz -, vagy borogatásként, pakolásként, de samponokban és szépségmaszkokban, tisztító pakolásokban is található.

A méz

A hagyomány szerint begyógyítja a sebeket és csillapítja a köhögést. Az egyik legrégibb népi gyógyszer. Használták furunkulusra, fekélyre, égési seb ápolására, szembetegségre, sőt hashajtóként is bevált. Afrikában ma is általánosan ismert szer sebre, kígyómarásra. A gyógyszertárban találunk mézszirupot, mézből készült gargalizáló szereket.

A bizonyíték: A 30-as években kimutatták a méz antibakteriális hatását eredményező alkotóelemét, de csak a 60-as években vált világossá hatásmechanizmusa. A méz több hétig konzerválja az égési sérülések korrekciójára szánt bőrszövetet. A köhögéscsillapító szirupokat valamikor mézzel készítették, ma inkább cukorral. Pedig a méz szerepe a gége-, a garat-, a légcső- és hörghurut gyógyításában tudományosan bizonyított. A propolisz fontos antioxidánsokat tartalmaz. Kitűnő szövetregeneráló és sebgyógyító. Kereskedelmi forgalomban széles körben elterjedt, sokféle kiszerelésben kapható.
Védő ital:

2-nek elég 4 napra, reggel éjgyomorra egy 1000 C-vitaminnal. De még van amit hasznosítani lehet. A massza. Lekvárt lehet csinálni belőle 4-5 evőkanál mézzel, végén 2db egész citrom levével. Torta is nagyon finom belőle. Én 3 féle lisztet használok, graham, durum, és teljes kiőrlésű búzalisztet.
ebből keverek össze kb 10, 15 dkg-ot,pici só, 2 evőkanál méz, 4 tojás, külön felverve,aztán össze, beleszitálom a liszteket,1 sütőporral finoman összekeverem, a masszával, ja a massza lehet fél kg is.magokat szoktam rakni bele.a tésztának olyannak kell lenni mint a palacsinta tészta, iciripicirivel sűrűbb.sütőpapírral, vagy a szokásos vajas, lisztes tepsiben közepes lángon 40 percig sütni! Nagyon finom.

A csukamájolaj

Szerencsére ma már kapszulában is létezik. Bizonyára több generáció emlékezetében él a szörnyű kép, amikor kanalas orvosság formájában kellett lenyelni ezt az ihatatlan folyadékot. A benne levő A és D vitamin következtében a csukamájolaj biztosította a kiegyensúlyozott növekedést. Az összes halolaj-fajta, így a csukamájolaj is fontos a szív- és érrendszeri megbetegedés elleni harcban. Hasznos zsírsavakat tartalmaznak, szabályozzák a koleszterol szintet és segítik a vérlemezkék működését.

*******************************
Immunerősítés mézzel, fekete retekkel…
*******************************
Veszünk egy fekete retket, amelyet kivájunk úgy, hogy kb. 1 cm-nyi széle maradjon, majd a mélyedésbe mézet töltünk.
Ajánlatos alá kistányért, tálkát tenni, mivel a méz kiszívja a retek levét, ezáltal a folyadék mennyisége megnő, ami túlcsordul a retken.
Egy napot állni hagyjuk.
Valaki ezt hűtőben teszi, van aki nem.
Másnap kanalazhatjuk a vitamindús mézet, majd kiürülve az üreget újratölthetjük.
Fontos : egy retket maximum háromszor használjunk fel!!!

 

 

Mostanában több emailt is kaptam hogy milyen jó a gyömbér tea. Tényleg jó a gyömbér, de én nem teát főzök belőle. Két-három friss gyömbérgyökeret meghámozom és kicsi kockákra vágom. (metroban 8-900 Ft/kg, a piacon 2000ért árulják.) Na az apróra felkockázott gyömbért dunctos üvegbe teszem majd szintén kis darabokra felaprítok 4 -5 citromot. A citromokat meg kell mosni mosogatószeres szivacs dörzsis felével jó alaposan átdörgölni majd leöblíteni hogy az érésgyorsító lejöjjön róla) Az aprítékot szintén üvegbe rakom. Ezzel tele is lesz az üveg. A cuccost feltöltöm mézzel, kb. negyed liter megy rá. Lezárom az üveget naponta párszor megrázom hogy keveredjen és a méz feloldódjon a citromlében. 2-3 nap után kész is a matéria lehet kanalazni a levet ami nagyon finom. Illetve teába is szoktam tenni az apritékból és megeszem. A gyömbér csípős ugyan de nagyon egészséges. Nem szoktam elkapni az influlenzát…próbáld ki!

Csicsóka

A csicsóka gumós, évelő gyógynövény, latin neve Helianthus tuberosus, nevezik jeruzsálemi articsókának, népiesen pedig földi almának is. Gumója talán
a krumplihoz hasonlít a legjobban, virágja pedig a napraforgóéra emlékeztet – ez utóbbi nem meglepő, mivel közeli rokonságban állnak. Gumói tojás nagyságúak, színűk pedig fajtától függően változik, lehet piros, fehér vagy sárga.

A csicsóka először a tizenhetedik században került be Európába Észak-Amerikából, ahol az indiánok étkezésének mindig is fontos részét képezte. Érdekesség, hogy kezdetben vitatták a fogyaszthatóságát, 1927-ben például hivatalosan is ehetetlennek minősítették, a nyolcvanas években pedig az íztelen jelzővel illették, ma viszont újra nagy népszerűségnek örvend.

A csicsóka egészséges

Nagyon is, mivel jótékony hatással van számtalan élettan funkcióra, ráadásul rengeteg vitamint tartalmaz: a csicsókában található A-, B1-, B2-, B3, C- és E-vitamin, valamint kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, nátrium és cink is. A csicsóka fő szénhidrátja az inulin.

A csicsókának a krumplinál ötször nagyobb a rosttartalma, a magas rosttartalom pedig megakadályozza a szénhidrát és az egyéb hizlaló tápanyagok felszívódását, és az emésztésben is segít. A magas rosttartalom miatt a csicsóka laktató, ám mindeközben száz grammja mindössze 80 kcal-át tartalmaz, így a fogyókúrás étkezésbe is kiválóan beleillik. A csicsókából készített cukor a legédesebb, az ezzel édesített élelmiszerek mégis kevesebb energiát jelentenek a szervezet számára. A gumókban található keményítő jótékony hatással van a máj, a lép és a hasnyálmirigy működésére, így segíti a vércukorszint beállítását.

A csicsóka kiváló a gyerekkori ételallergia kezelésére, hiszen helyreállítja a bélflórát, ezzel támogatva az immunrendszert. Jó továbbá a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére is, hiszen csökkenti a vér szabad zsírsavtartalmát, amely a megbetegedést okozza. Az allergiás és az érrendszeri megbetegedéseken kívül a csicsóka rákos megbetegedések kezelésében is jól alkalmazható, csökkenti például a mellrák kialakulásának esélyét.

Ételek csicsókából

A csicsókából sokféle ételt készíthetünk, van hagymás csicsókasaláta, csicsókafőzelék, csicsóka pogácsa, de rakott csicsóka is. Fontos, hogy mindig csak annyi csicsókát vásároljunk, amennyit rövid időn belül felhasználunk, mert könnyen kiszárad, nedves környezetben pedig hamar bepenészedik. Csicsókát nem kaphatunk minden zöldségesnél, nem olyan elterjedt, de érdemes kilátogatni egy-egy piacra, és ott nagyobb valószínűséggel vehetünk.

A rakott csicsóka ugyanúgy készül, mint a rakott krumpli, csak értelemszerűen krumpli helyett csicsókát használunk, s a csicsókapogácsa is csak az alapanyagban különbözik a rendes krumplis pogácsától.

A hagymás csicsókasaláta elkészítése nagyon egyszerű. Az alaposan megmosott majd megfőzött csicsókákat meghámozzuk, és vékony karikákra vágjuk, szintén karikára vágott hagymát keverünk hozzá. Az egészet meglocsoljuk sós, citromos, cukros páclével, majd egy kicsit állni hagyjuk és fogyaszthatjuk is.

A csicsókafőzelék elkészítése sem ördöngösség, a meghámozott és kockára vágott gumókat sóval és babérlevéllel puhára főzzük. Ha puhára főtt, akkor tejfölös habarással besűrűsítjük.

Figyelem!
Cukorbetegek óvatosan, napi 3 gumónál többet ne fogyasszanak!

Miért is jó Neked a cukorgyanta?

  • Sokkal fájdalommentesebb, mint a sima gyanta.
  • Nagyon hatékony, ugyanazt az eredményt érheted el vele.
  • Teljesen természetes anyagokból áll, nincs benne semmi káros.
  • Olcsó
  • Minden alapanyag megtalálható a konyhádban.

Ha érdekel, olvass tovább!

Szőrtelenítő recept 1.

Mire lesz szükséged?

  • 2 csésze cukorra
  • ¼ csésze frissen facsart citromlére
  • ¼ csésze tiszta vízre
  • pamutcsíkokra (egy felcsíkozott pamutpóló is megteszi)
  • spatulára vagy kanálra
  • mosdókesztyűre

Hogyan csináld?

  1. Keverd össze egy edényben az összetevőket. Addig melegítsd, míg a cukor teljesen elolvad.
  2. Amikor a keverék már forr, vedd kapcsold alacsonyabb fokozatba a tűzhelyet, hogy nehogy leégjen a gyantád. Onnan tudhatod biztosan, hogy elkészültél, hogy a keverék aranybarna színű lesz (ha barnacukrot használtál, akkor sokkal sötétebb lesz), és nyúlik.
  3. Tedd át egy zárható edénybe, majd várj, amíg kihűl. Csak akkor használd, ha teljesen lehűlt!

Szőrtelenítő recept 2.

Mire lesz szükséged?

  • 1 csésze cukorra
  • 1 csésze mézre
  • fél citrom levére
  • pamutcsíkokra (egy felcsíkozott pamutpóló is megteszi)
  • spatulára vagy kanálra
  • mosdókesztyűre

Hogyan készítsd?

  1. Melegítsd fel az összetevőket egy serpenyőben (a tűzhelyet állítsd közepes lángra). Amikor elkezd forrni a keveréked, akkor vedd egészen alacsonyra a lángot. Vigyázz, hogy innentől csak melegítsd, ne forrjon fel újra!
  2. Öntsd ki a keveréket egy zárható edénybe, és hagyd kihűlni.

Hogyan használd?

  1. Amíg várakozol, elkészítheted a pamutcsíkokat. Egy pólót vágj kb. 5 cm széles hosszú csíkokra (lehet keskenyebb is, attól függ, a bőröd mely területén szeretnéd használni).
  2. Tisztítsd meg a kezelni kívánt felületet alaposan és törölközz teljesen szárazra! Használhatsz kukoricakeményítőt is a bőrödre, ez biztosan szárazzá teszi a felületet.
  3. Egy spatula segítségével vidd fel vékonyan a bőrre a gyantát a szőr növekedésével megegyező irányba. Ha kész, helyezz egy pamutcsíkot a gyantára, simítsd végig a kezeddel többször.
  4. A szőr növekedésével ellenkező irányban rántsd le a csíkot egy gyors, hirtelen mozdulattal.
  5. Használj mosdókesztyűt, ha végeztél. Jól dörzsöld le a bőrödről a gyanta maradványait. Ne keseredj el, a kipirosodás hamar elmúlik.

 

 

 

 

 

 

 

 

Immun erősítő télire

 

Hozzá valók:

  • Alma ecet
  • fokhagyma
  • hagyma
  • gyömbér
  • chili

 

Elkészítés:

Az Alma ecetbe tegyük bele a felvágott hagymát, fokhagymát, gyömbért reszelve, illetve a chilit.Ezt két hétig állni hagyjuk . Ez idő alatt az összetevők összeérnek, majd ha kész akkor egy szűrön leszűrjük. Minden reggel egy kupicával lehet belőle inni. Nagyon hatásos az influenza és más bacik ellen.

 

A MÁK

 

A mák Délkelet-Európában és Ázsia nyugati részén honos, ugyanakkor nálunk is termesztett és kedvelt. A magyar mákos kalács vagy mákos tészta világhirű, de a világ legtöbb országában félnek a fogyasztásától, mivel attól tartanak, hogy a máktejből származó ópium a mákszemeken keresztül is kifejti hatását. Ebben ugyan van némi igazsság, de egyáltalán nem veszélyezteti egészségünket.

A mák feljegyzett története lényegében az ópium történetével egyezik meg. Kr.e. 4000-ben már a sumérok rajzaikon ábrázolták a növényt, melyek sugallják azt az örömérzetet, amit az ópium nyújtott nekik. Éppen ezért „az öröm virága” névvel is illették. A sumérok hamar tovább adták a mákkal szerzett tapasztalatokat és magát a növényt is az assziroknak, akiktől a babiloniakon keresztül Egyiptomba. Kr.e. 1300 körül az egyiptomiak Théba városában kezdték el termeszteni az általuk „fehér lótusznak”-nak hivott mákot. Az egyiptomi gyógyeljárásokat tartalmazó Ebers-papiruszok számos, máktartalmú szer leirását is őrzik, melyeket elsősorban fájdalomcsillapotásra használták.

Kr.e. 330-ban Nagy Sándor hóditásai során elvitte a mákot Perzsiába és Indiába, ahol szintén hamar rájöttek bóditó hatására. Hamarosan az egész mediterrán vidéken ismert lett, népszerű volt a görögök, rómaiak és az arabok kérében is. Krétán az asszonyok termesztették a mákot. Hippokratész, görög gyógyitó pedig arra a következtetésre jutott, hogy az ópium jól használható gyógyszerként. A Kr.u. 1.századtól egyre gyakrabban alkalmazták vérhas járványok és egyéb hasmenések esetén. Az ókorban egyébként a mákot fűszerként is haszbálták, gyakori volt az a szokás, hogy a kenyeret mákkal szórták meg és úgy sütötték ki. Az igy készült étel korábban még az olimpiára készülő versenyzők asztalán is alapfogásnak számitott egyes területeken.

A 17. századra a növény elérte Kinát és Indiát, és súlyos ópiumfüggőségbe taszitotta a lakosság jelentős részét. A 19. századra sikerült az ópiumban lévő hatóanyagokat azonositani, melyek közül a morfint fájdlomcsillapitásra, a kodeint köhögésre és fájdalomcsillapitásra, a papaverint pedig görcsoldásra használjuk mind a mai napig. Az ópium sok vegyületet tartalmazó elegyét pedig hasmenés kezelésére, valamint fájdalom- ls köhögéscsillapitásra lehet alkalmazni. Egy tehetséges magyar gyógyszerész, Kabay János megoldotta a morfin előállitását a mákszalmából, ami lényegesen egyszerűbbé tette e fontos hatóanyag kinyerését. Módszerét, természetesen némileg módositva, napjainkban is alkalmazzák.

A mák hazsnálhata Magyarország régre nyúlik vissza. A régi időkben előszeretettel adták a mákgubó főzetét, vagy a máklevelet sirós, nyugtalan gyerekeknek. Ezenkivűl számos babonaság is kötőfött hozzá. Azt gondolták, hogy a mák apró magjai leveszik a rontást, valamint termékenységet és bőséget adnak. Használták jósláshoz is, elsősorban szerelmi jellegű kérdésekben, de halotti torokon is voltak gyakran mákos sütemények. Napjainkban inkább a téli időszakhoz, a karácsonyhoz kotődnek a mákos ételek.

A hétköznapi életben a máknak hivott mákmagokat mindezidáig nem vizsgálta különösebb súllyal a tudomány az egészségmegőrzés szemszögéből, pedig rendkivűl gazdag kálcium, cink, réz, vas, mangán, szelén és E-vitamin forrás emellett igen magas a zsiros anyag és energiatartalma. Olajossága miatt könnyen avasodik, ezért lehetőleg őretlenül, száraz, hűvös, sötét helyen tároljuk (pl. hütőszekrény). További alapos vizsgálatok szükségesek a mák kedvező élettani hatásainak a tisztázásához, hiszen minden bizonnyal jóval több van belőlük, mint amennyit jelenleg ismerünk.

Daganatgátló hatás

Néhány vizsgálat tanúsága szerint a máknak egészen biztató rákmegelőző hatása van. Kimutatták, hogy a cigarettafüstben és más égéstermékekben is előforduló benzpirén nevű vegyület által okozott daganatos eváltozásokkal szemben a mák kifejezett gátló hatást tanusit. Az is kiderült, hogy ez a védő tulajdonság annak köszönhető, hogy elsősorban az emésztőrendszerben jelentősen fokozza a szervezet normálisan is meglévő, és a daganat kialakulás ellen működő enzimének (glutain-S-transzferáz) aktivitását. Ennek következtében véd a kromoszómakárosodásoktól, valamint állatkisérletben igazolták, hogy kivédi a benzpirén csontvelőt kárositó hatását is. Ezek alapján levonhatjuk azt a következtetést, hogy a mák rendszeres fogyasztásával hozzájárulhatunk a rákos elváltozások csökkentéséhez.

Ásványi anyag forrás

A megfelelő ásványi anyag bevitele rendkivűl fontos az egészség megőrzésében. Különnös jelentőséggel bir ez gyermekkorban, amikor is a megőrzés mellett az egészséges fejlődést is biztositani kell. Tekintettel arra, hogy a mai gyorsétkezési kúltúra meglehetősen hiányos tápanyagokban, igy igen gyakran alakulhat ki kálcium és magnézium hiány a szervezetben. Magyar gyerekekkel végzett vizsgálatokban kimutatták, hogy számukra az egyik legjobb kálcium- és magnéziumforrás éppen a mák, amit a legtöbben szivesen is fogyasztanak el. Emellett természetesen a zöldségfélék és a hüvelyesek is fontosak lehetnek e tekintetben.

Morfintartalom

Sokan félnek a mák fogyasztásától abból kiindulva, hogy a benne lévő kábitószerek, elsősorban a morfin, tompitja tudatukat. Nagyon érzékeny analitikai módszerekkel igazolták, hogy mákos étel fogyasztása után valóban kimutatható mind a vérben, mind pedig a vizeletben a morfin és származékai, de ez olyan kicsi mennyiségben van jelen, ami semmilyen következményekkel nem jár a koncentráció vagy a reflexek tekintetében. Azonban fel kell hivni a figyelmet, hogy a morfin ott szerepel a sportolók doppinglistáján, igy egy jó mákos tészta után a vizsgált személy akár pozitiv doppingtesztet is produkálhat.

Népgyógyászati felhasználás

A népgyógyászatban a mákot köhögésre, megfázásra, inluenzára, sárgaságra, asztmára és hőguta ellen is javasolják. Azonban ezeket a hatásokat tudományos módszerekkel nem bizonyították.

Forrás

 

 

 

Vegetáriánus étel receptek olcsón, könnyen:

Pástétomok

Citromos napraforgókrém:                  darált napraforgó, citromlé, víz, só

                                                                             / hígítva: salátaöntetnek is nagyon jó,

                                                                       lehet salátafűszerekkel gazdagítani  /

 

Napraforgó pástétom:                   pörkölt  napraforgó darálva, hagyma, mustár, víz, só                                                                                                                                                                                                / töpörtyűkrémhez, májkrémhez hasonlít /                                                                                                                               

Babpástétom:                                        enyhén ízesített főtt* bab, olaj, só

                       

                                     – magyaros :  paprikakrémmel

                                     – tormás : reszelt torma, vagy ecetes torma hozzáadásával

                                  – fokhagymás, stb.

                                  

Lencsepástétom:                                 enyhén ízesített főtt* lencse, olaj, citrom, só

 

                                   – bazsalikomos, citromos

                                   – majorannás

                                   – magyaros paprikakrémmel stb.

                                  

Csicseriborsó pástétom ::          főtt* csicseriborsó, citromlé, fokhagyma. só,

 

Humusz:                   csicseriborsó pástétom  pörkölt, darált szezámmaggal

 

Sárgaborsó pástétom: főtt* sárgaborsó sok fokhagymával, kevés olajjal                                                             

 

Tökmagpástétom:                                         őrölt tökmag, só, víz

                                   – citromos

                                   – fokhagymás, stb.

                                  

Céklapástétom:                             céklahús* , őrölt köménymag, hagyma, só,

                                                         citromlé, olaj

 

Sárgarépa pástétom:                 sárgarépahús*, só, olaj

                                                                    

–       tormás

–       hagymás, stb

                        ,

                                                                      

 

víz:   tisztított, forralt stb.

olaj:  a hidegen sajtolt a legjobb

*      zöldséglé készítése után a centrifugában visszamaradt zöldségőrlemény

*      a főtt hüvelyeseket még melegen emeljük ki a léből, és úgy hagyjuk kihűlni a

turmixoláshoz

 

 

Jó étvágyat kívánok!

Szakértő:

          Simonné Wildner Judit

judit.wildner@gmail.com


 

 

Szervezet működése

 

Egyensúlyban az energiaáramlás: a Kínai szerv-óra működéseA hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi szervek meghatározott időrendben működnek és pihennek.A periódikusan váltakozó bioritmusunk szerint mindennek megvan a maga ideje.
A táplálkozásnak, a sportnak, a pihenésnek, akár egy foghúzásnak is. 12 fő szervünk kétórás időközönként „váltja egymást” a munkában, a maga idejében az éppen aktuális „dolgozó” birtokolja szinte az összes energiánkat. Az energiapályákon, vagyis a meridiánokon tehát az energiaszint állandóan változik. Egy kis odafigyeléssel mi is nagyon sokat tehetünk azért, hogy ne bontsuk meg az energiaáramlás egyensúlyát szervezetünkben, például ne késztessük bőséges vacsorával éjjel májunkat aktív munkára, ha éppen pihenőideje volna.A kínai szerv-óra, amely testünk 12 csatornáját mutatja.
Mindegyiknél megfigyelhető egy olyan kétórás periódus, amikor a csi áramlása maximális.1 és 3 óra között: a szervezet teljesítőképessége ebben az időben a legalacsonyabb. A máj teljes erővel méregtelenít, nem szabad tovább terhelni.3-5 óra között: eljött a tüdő aktív ideje, felkészül az egész napi munkára. A férfiak nemi aktivitása ebben az időintervallumban a legnagyobb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon.5-7 óra között: ekkor működik legaktívabban a vastagbél. Ez az egészséges székletürítés ideje. Megszabadítjuk szervezetünket a salakanyagban található mérgektől, így azok nem tudnak visszaszívódni és teljesítőképességünket csökkenteni.7-9 óra között: a gyomor leginkább terhelhető időszaka. Ekkor tud a leghatékonyabban dolgozni, tehát bőséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag reggelit vegyünk magunkhoz.9-11 óra között: testhőmérsékletünk optimális, az idegrendszer ebben az időszakban a legnyugodtabb, teljesítőképességünk igen magas.11-13 óra között: 11 óra a szívciklus csúcspontja, tehát legjobb idő a sportolásra. Délben erősödik a gyomorsav-, majd később az epetermelődés, készen állunk egy finom ebéd elfogyasztására.13-15 óra között: lassul a vérkeringés, az energiák a vékonybélben koncentrálódnak, csökken a fájdalomérzékelés is, ezért ilyenkor érdemes a fogorvoshoz bejelentkezni.15-17 óra között: a húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ezért fogyasszunk bőségesen cukor és alkoholmentes folyadékot. Szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, ismét ereje teljében van, tehát tanulhatunk, sportolhatunk, dolgozhatunk teljes energiabedobással.17-19 óra között: vesénk a legnagyobb tisztító munkában, ezért ebben az időben ne terheljük tovább zsírral, cukorral, sóval és egyéb mérgező anyagokkal. Vérnyomásunk csökken, szívműködésünk lassul, egy kicsit nem árt megpihenni munka közben. Ilyenkor érdemes elfogyasztani a könnyű vacsorát is.19-21 óra között: ha most vacsorázunk, azt már nem dolgozza fel szervezetünk, elraktározza reggelre. Energiapályáink lelassulnak, felkészülünk az éjszakai pihenőre, érzékeink kifinomulnak.21-23 óra között: az úgynevezett „hármas melegítő” időszakában testünk és lelkünk nyugalomra, pihenésre vágyik, teljesítőképességünk erőteljesen csökken, ez a legpihentetőbb alvás ideje, tehát ne végezzünk se testi, se szellemi aktív tevékenységet igénylő munkát. A hármas melegítő nem szerv, hanem azt a helyet jelöli, ahol testünk alsó-középső és felső részének szervei együttműködnek. Feladata, hogy a légzés, az evés és az ivás során a szervezetünkbe jutó, a tüdő és a gyomor által felvett energiákat a testünkbe irányítsa.23-1 óra között: legintenzívebb az epehólyag görcskészsége, kevésbé csillapítható a fájdalom.A kínai orvoslás szerint akkor vagyunk egészségesek, ha a szervezet energiakeringése harmonikus. Ez az energia a csí(Qi), a vitalitást, életerőt jelenti. A keringés akadályoztatása betegséghez vezethet. Érdemes tehát figyelemmel kísérni biológiai óránkat.

Természetes kullancs és szúnyogriasztó emberek és állatok számára

A kullancsok nemcsak azért veszélyesek mert vért szivnak és rámásznak a bőrünkre, hanem azért is mert betegséghordozók is lehetnek. Ezzel a természetes alapanyagokat használó megoldással megpróbálhatjuk távoltartani őket…

Használjon citromot természetes kullancs riasztószerként. Márcsak azért is mert érdemes mindenki számára elkerülni a vegyi anyagokat, amelyek jelen vannak számos piacon lévő kereskedelmi rovarriasztóban, mert ismert tény, hogy a rovarriasztó sprék irritálhatják a szemet és kiütéseket is okozhatnak. Emellett összefüggésbe hozták már őket neurológiai problémákkal is. Patkányoknál az ilyen vegyszerek diffúz agyi sejthalált és viselkedésbeli változásokat okoznak. Mérgezőek a madarakra és a vízi életre is.

Mint gyakorlatilag minden háztartásban, természetes rovarölőszert elő lehet állitani olcsón és mindenféle mérgek nélkül.

A kullancsok nemcsak azért veszélyesek mert vért szivnak és rámásznak a bőrünkre, hanem azért is mert betegséghordozók is lehetnek.

A ruhák védelmére

Teljesen természetes kullancsriasztó szert lehet késziteni a következő módon.Vegyünk egy sprézőfejjel ellátott műanyag flakont és töltsük tele vizzel. Adjunk a vizhez néhány csepp palmarosa vagy citrom illóolajat. Permetezzük be vele ruháinkat és hagyjuk megszáradni. Felvéve azokat a szag elűzi a kullancsokat és nagy valószinüséggel a szúnyogokat is.

Bőrre

Bőrünket is nagyon egyszerűen megvédhetjük. Vágjunk fel szeletekre egy egész citromot és öntsünk rá forró vizet. Hagyjuk állni és lehűlni az oldatot, aztán pedig öntsük egy spré flakonba.

Megfontolás tárgyává kell tennünk ilyenkor a hosszabb napon tartózkodást, mert a citromos viz a bőrt UV fényre fogékonyabbá teszi.

Hasonló oldatot alkalmazhatunk kutyánk szőrének védelmére is. Bolhairtásra is kiváló.

Gyűjtsünk össze pár citrus gyümölcsöt, úgy mint pár citromot, narancsot, grapefruitot. Csavarjuk ki levüket egy vizzel teli lábasba, tegyük bele a gyümölcsök héját és belét is és forraljuk fel a keveréket. Hagyjuk pár órát kihűlni és összeérni. Kedvenc háziállatunk fürdővizébe 250 ml elég lesz ebből a citrus oldatból ahhoz, hogy azonnal megölje a bolhákat. A megmaradó oldatot le lehet fagyasztani későbbi használat céljára.

A citromlé bolha és kullancsriasztóként való használata:

Adjon egy rész vizhez egy rész frissen facsart citromlevet és öntse bele a spré flakonba. Ezt rögvest lehet alkalmazni a kutya bundájára. Ne felejtse el befújni az állat által használt fekvőhelyet is, mert ott is megbújhatnak a bolhák és kullancsok.

A szíverősítő bor – 700 éves recept

Sz í v b o r

Az igazság így szól: A bor nem alkohol, és az alkohol nem bor, a bor
különleges nedű!

Végy 8-12 darab hosszú, friss petrezselyem gyökeret! Tedd bele 1 liter jó
minőségű borba, adj hozzá 1-2 evőkanál tiszta borecetet! 10 percen át főzd
az egészet! Öntsd bele egy 4-5 literes zománcozott fazékba, tégy hozzá 40
dkg tiszta mézet! Kis lángon főzd 4-5 percig, majd forrón gondosan szűrd le,
és töltsd forrón jól kimosott csavaros orvosi fél literes üvegekbe!

Ha jól készítetted el, a szíverősítő bor korlátlan ideig felhasználható.

Amikor egyszer – másszor „érzed” a szíved, végy be naponta 1-3 vagy több
evőkanállal ebből a szerből, s minden időjárástól, izgatottságtól származó
szívszúrás elmúlik, mintha elfújták volna. Nem kell kicsinyeskedned  vagy
aggodalmaskodnod, semmiképpen nem árt! Ám nemcsak a szív esetenkénti könnyű
fájásainál, hanem igazi szívgyöngeségeknél is gyorsan segít a petrezselymes,
mézes bor, sőt még a teljes gyógyulást is megadhatja.

A szíverősítő bor – 700 éves recept

Sz í v b o r

Az igazság így szól: A bor nem alkohol, és az alkohol nem bor, a bor
különleges nedű!

Végy 8-12 darab hosszú, friss petrezselyem gyökeret! Tedd bele 1 liter jó
minőségű borba, adj hozzá 1-2 evőkanál tiszta borecetet! 10 percen át főzd
az egészet! Öntsd bele egy 4-5 literes zománcozott fazékba, tégy hozzá 40
dkg tiszta mézet! Kis lángon főzd 4-5 percig, majd forrón gondosan szűrd le,
és töltsd forrón jól kimosott csavaros orvosi fél literes üvegekbe!

Ha jól készítetted el, a szíverősítő bor korlátlan ideig felhasználható.

Amikor egyszer – másszor „érzed” a szíved, végy be naponta 1-3 vagy több
evőkanállal ebből a szerből, s minden időjárástól, izgatottságtól származó
szívszúrás elmúlik, mintha elfújták volna. Nem kell kicsinyeskedned  vagy
aggodalmaskodnod, semmiképpen nem árt! Ám nemcsak a szív esetenkénti könnyű
fájásainál, hanem igazi szívgyöngeségeknél is gyorsan segít a petrezselymes,
mézes bor, sőt még a teljes gyógyulást is megadhatja.

Aszalt szilva

 

Aszalt szilva és az immunrendszer
Az utóbbi években egyre többet hallani a sejtkárosító szabad gyökökről, illetve az antioxidáns
hatású gyümölcsökről.

Táplálkozástudományi professzorok ezidáig úgy vélték, hogy az erdei gyümölcsök rendelkeznek a
legnagyobb szabadgyök-semlegesítő hatással, azonban a legfrissebb kutatásokból kiderült,
hogy az aszalt szilva jóval nagyobb antioxidánsdózissal rendelkezik. Ezért immunrendszerünk
erősítése érdekében a téli és a tavaszi időszakban különösen ajánlott aszalt szilvát fogyasztani.

Egyetlen aszalt szilva több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint például egy maréknyi
áfonya, ami antioxidánsokban szintén gazdag. Vas, kalcium, szelén, A-, B-, és C-vitamin
tartalmának köszönhetően óvja a sejteket, védelmet nyújt a daganatos-, a szív- és érrendszeri
megbetegedések ellen, és az idegrendszert is erősíti. Változó korba lépő nőknek is ajánlott,
mivel segít visszafordítani a menopauza miatt kialakult csontritkulás folyamatát.
Táplálkozáskutatók szerint az aszalt szilva kiváló immunrendszererősítő, ráadásul az áfonyával ellentétben könnyebben beszerezhető. Szakértők szerint az egészség védelme és az
immunrendszer erősítése érdekében naponta három aszalt szilvát fogyasszunk. További
pozitívumai: hashajtó, vizelethajtó, szabályozza az emésztést, ugyanakkor rostban is rendkívül
gazdag. Fogyasztásával egyedül a cukorbetegeknek kell óvatosabban bánni, mivel magas
cukortartalommal rendelkezik. 100 g aszalt szilva, 300 kalóriát tartalmaz.

 

 

Paradicsomot Érdemes Enni.
1.Öregedés gátló

A paradicsom rengeteg antioxidánst tartalmaz, így nem csoda, hogy mint csodanövény tett szert nagy népszerűségre a szépségiparban, hiszen öregedésgátló hatással bír, és védi a bőrt a káros UV-sugaraktól is.

2.Megóv a ráktól

A paradicsomban található likopin nemcsak a bőrrel tesz csodát, de rákmegelőző hatása is van, melyet akkor sem veszít el, ha nem nyersen, hanem főzve fogyasztod el, mondjuk paradicsomszószként.

3.Tisztítja a vért

A paradicsom kitűnő vértisztító hatással bír, és védelmet nyújt a vérrögök kialakulása ellen.

4.Véd a cukor betegség ellen

A paradicsomban lévő króm segít megelőzni a 2-es típusú diabétesz kialakulását, mely manapság egyre több embert fenyeget. Helyrerázza a vércukorszintet, így rendszeres paradicsomfogyasztással megelőzheted a kórt.

5.Semlegesíti a szabad gyököket

Jó hír a gazpacho szerelmeseinek: ez a hűsítő ital rengeteg C-vitamint tartalmaz, így csökkenti a szabad gyökök által kiváltott stresszt és a gyulladások kialakulását.

6.Felvértezi az immunrendszert

Egy pohár paradicsomlé fedezi a napi C-vitamin szükségleted 74%-át, és némi A-vitamint is tartalmaz, így erősíti az immunrendszert, és hatékonyan veszi fel a harcot a szabad gyökökkel szemben.

7.Erősíti a csontokat

A paradicsom kalciumot és K-vitamint is bőségesen tartalmaz, melyek létfontosságúak, hogy a csontok és annak szövetei megőrizzék épségüket.

8.Csökkenti a koleszterin-szintet

Ha hetente legalább négyszer fogyasztasz paradicsomot, látványos eredményt tudsz elérni a koleszterinszint-csökkentésben is.

9.Óv a dohányzás káros             hatásaitól

Bár nem szabad csodát várni a paradicsomtól a dohányosoknak, de képes némiképp semlegesíteni a dohányfüst által a szervezetbe juttatott rákkeltő anyagokat.

10.Serkenti a véráramlást

A paradicsom magvai és zselés része tartalmazza a legtöbb vitamint, és kimutathatóan serkenti a véráramlást is.

Mártogatósak

Így szervírozd! A mártogatóst gusztusos tálkákba tálaljuk, mellé csíkokra vágott zöldségeket, sós kekszet, ropikat, olasz grissinit kínálhatunk. De adhatunk mellé pirított kiflikarikákat, pitát, és tűzhetünk fogvájóra gusztusos kenyérkockákat is. Ezeket kell aztán a kis tálkákba mártogatni.

1. Snidlinges-fokhagymás dip

Hozzávalók: 100 g krémsajt, 3 evőkanál joghurt, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál felaprított snidling, fél kiskanál citromlé, kevés bors.

Keverd össze a krémsajtot a joghurttal, és add hozzá a kipréselt fokhagymát, a felaprított snidlinget és egy kevés citromlevet. Fűszerezd sóval, borssal.

2. Kapros-lazacos mártogatós

Hozzávalók: 100 g krémsajt, 3 evőkanál joghurt, 100 g füstölt lazac felaprítva, egy csokor kapor.

Keverd össze a krémsajtot a joghurttal, add hozzá a lazacot, és botmixerrel pépesítsd össze. Legvégül szórd bele a felaprított kaprot.

3. Csilis dip

Hozzávalók: 100 g krémsajt, 3 evőkanál tejföl, 1 mokkáskanál csilipaszta.

Keverd össze a krémsajtot a tejföllel, és keverd bele a csilipasztát.

4. Reformos dip mogyoróval, tofuval

Hozzávalók: fél bögre pörkölt sós mogyoró ledarálva, 100 g lágy (silken) tofu, 4 gerezd fokhagyma, 2-3 evőkanál citromlé, 1 kiskanál olíva.

Forró sütőben pörköld meg a fokhagymagerezdet. Száraz serpenyőben pirítsd meg a mogyorót, és daráld össze. A fokhagymát préseld össze, és a darált mogyoróval, a tofuval, a citromlével és az olívával robotgép segítségével keverd pépessé.

5. Spenótos, feta sajtos krém

Hozzávalók: 30 dkg spenót, 10 dkg feta sajt, 1,5 deci joghurt, 5-6 evőkanál konzervkukorica, kevés citrom és petrezselyem.

A spenótot lobogó forró vízbe dobva rövid ideig párold. Vedd ki, csöpögtesd le. Kissé olvaszd fel a feta sajtot egy serpenyőben, tedd át egy öblös tálba. Adj hozzá néhány kanál citromlevet, fél csokor apróra vágott petrezselymet, kevés joghurtot, a spenótot, majd egy botturmix segítségével pürésítsd össze.

6. Gyömbéres-datolyás dip

Hozzávalók: 2 dl paradicsompüré,  fél bögre datolya, 4 cm-es friss gyömbérdarab, 2 gerezd fokhagyma, 1 kiskanál szárított erős paprika vagy csilipaszta, olívaolaj, só, bors.

A datolyát áztasd be kevés vízbe, majd turmixold össze. Adj kétkanálnyit (vagy ha édesebben szeretnéd, akkor még többet is lehet) a paradicsompüréhez, reszeld bele a gyömbért, a fokhagymát, ízesítsd paprikával, és az egészet botmixerrel keverd össze.

7. Kéksajtos-körtés dip

Hozzávalók: 10 dkg márványsajt, 1 körte hámozva, 1-2 kanál Philadelphia sajt, só, bors.

A sajtot villával nyomkodd szét, majd lazítsd a krémsajttal, kicsit turmixold össze. A körtét darabold fel, és add a krémhez. Ízesítsd sóval, borssal.

8. Padlizsánkrém

Hozzávalók: 1 nagyobb padlizsán, olívaolaj, citromlé, só, bors.

A padlizsánt forró sütőben süsd meg, a belsejét kapard ki. Ízesítsd az összezúzott fokhagymával, sóval, borssal. Locsold meg kevés olívaolajjal és egy fél citrom levével, majd turmixold össze.

9. Avokádókrém

Hozzávalók: 2 nagy érett avokádó, 1 közepes fej hagyma, 1 nagy paradicsom, 2 citrom leve, 2 evőkanál majonéz.
A paradicsomot és a hagymát vágd fel apró kockákra. Hámozd meg az avokádót, és a húsát botmixerrel pürésítsd össze. Add hozzá a citromlevet és a majonézt.
10. Egzotikus thai dip

Hozzávalók: 3 evőkanál vöröscurry-paszta, 2 kiskanál paradicsompüré, 125 ml kókusztej, 1 kiskanál barna cukor, 1 kiskanál thai halszósz, 1 lime leve.

Az összes hozzávalót tedd egy tálba, és forrald össze. Tedd félre, és hagyd kihűlni.

Mesteri töltött húsok

Zöldségekkel töltött pulykamell

Hozzávalók 4 személyre:

• 60 dkg pulykamell
• 1 darab cukkini
• 1 darab kaliforniai paprika
• 2 darab t. v. paprika
• 3 darab paradicsom
• só, törött bors, provence-i fűszerkeverék
• olaj

A cukkinit és a paprikákat apró kockákra vágjuk. A paradicsomot leforrázzuk, a héját lehúzzuk, majd ezután hasonló méretű kockára vágjuk, mint a többi zöldséget. A zöldségeket tálba tesszük, megszórjuk a provence-i fűszerkeverékkel, majd sózzuk, kevés törött borsot is adunk hozzá, és összekeverjük.

A pulykamellet vékony pengéjű késsel felszúrjuk, ügyelve arra, hogy ne szúrjuk ki a pulykamellet máshol, majd akkora méretűre alakítjuk az üreget, hogy meg tudjuk tölteni. Betöltjük a zöldségkeveréket, majd egy hurkapálcával összetűzzük a töltőnyílást.

A pulykát kívülről is sózzuk, ízlés szerint megszórhatjuk még provence-i fűszerrel, meglocsoljuk egy kis olajjal, majd 160 °C-os sütőben készre sütjük (kb. 45-55 perc). Köretként főtt rizst kínálunk mellé.

 Sajttal és gombával töltött karaj

Hozzávalók 4 személyre:

• 60 dkg csontos karaj
• 20 dkg laskagomba
• 20 dkg kéksajt
• 2 gerezd fokhagyma
• só
• olaj

A gomba szárát levágjuk, majd viszonylag nagy kockákra aprítjuk. Serpenyőben kevés olajat hevítünk, lepirítjuk a gombát, sózzuk, és amikor a pirítás végén járunk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is. Ha elkészült, félretesszük hűlni, közben lereszeljük a sajtot, aztán a kihűlt gombához keverjük.
A karajt már eleve szeletelve kérjük a hentestől, úgy, hogy egy 15 dekás szelethez egy bordacsont tartozzon, majd felszúrjuk, körbesózzuk, és betöltjük az üregbe a sajtos-gombás tölteléket. Serpenyőben mindkét oldalát elősütjük, majd 180 °C-os sütőben 10 percig sütjük. Petrezselymes burgonyapürét kínálunk mellé.

 Húskrémmel töltött sertéssült répalepénnyel

Hozzávalók 4 személyre:

• 80 dkg sertéscomb
• 2 szelet kenyér
• 2 tojás
• 1 csokor petrezselyem
• só, bors, majoránna
• 0,5 dl tejszín
• olaj

A lepényhez:

• 50 dkg répa
• só
• 2 tojás
• 2 evőkanál liszt
• olaj a sütéshez

A sertéscombból levágunk és ledarálunk egy 20 dekás adagot, majd turmixgépbe tesszük, és összeturmixoljuk a tejszínnel (akinek nincs ilyen gépe, átdarálhatja kétszer a húst, és utána keveri össze a tejszínnel). Egy rózsaszínű húskrémet kapunk, amelyet sóval, borssal, majoránnával ízesítünk. A kenyérszeletek héját levágjuk, majd 1×1 cm-es kockákat vágunk belőle. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájába rakjuk a kenyérkockákat. Amikor felszívták, és szép sárgák lettek, belekeverjük őket a húskrémbe, és hozzáadjuk a vágott petrezselymet is.

A maradék sertéscombot kétujjnyi szeletekre vágjuk, a szeleteket felszúrjuk, majd az üregekbe töltjük a tölteléket. Kívül is sózzuk, megszórjuk majoránnával, és minden oldalát elősütjük serpenyőben. Utána 170 °C-os sütőben kb. 20 percig sütjük.

A lepényhez a répát lereszeljük, sózzuk, hozzáadjuk a tojásokat és a lisztet. Összekeverjük, majd lepényeket formálunk belőle, és előmelegített teflonserpenyőben, kevés olajon mindkét oldalát megsütjük, majd köretként a hús mellé tálaljuk.

 Káposztás tésztával töltött kacsamell

Hozzávalók 4 személyre:

• 3 darab bőrös kacsamell (kb. 75 dkg)
• 2 kg fejes káposzta
• 40 dkg kockatészta
• só, bors, rozmaring
• 2 evőkanál cukor
• 2 szál répa
• 1 szál fehérrépa
• 1 evőkanál paradicsompüré
• 1 teáskanál liszt
• olaj a sütéshez

A káposztát lereszeljük, ügyelve arra, hogy a torzsáját ne reszeljük bele. Besózzuk, kicsit állni hagyjuk, és amikor már levet engedett, kinyomkodjuk. Serpenyőbe tesszük, és a cukorral pirítani kezdjük. Addig pirítjuk, amíg szép barnára pirul, közben a tésztát kifőzzük sós vízben. Leszűrjük, összekeverjük a pirított káposztával, enyhén megborsozzuk.

A kacsamellet a bőrével lefelé fordítjuk, és úgy szeljük fel, hogy teljesen ki tudjuk nyitni, majd jó vékonyra kiklopfoljuk, figyelve arra, hogy a hús ne szakadjon szét. A káposztás tésztát a kiklopfolt húsba tesszük, és betekerjük. Körbetekerjük egy darab alufóliával is, hogy ne tudjon kinyílni. Serpenyőben kevés olajat melegítünk, és úgy sütjük körbe a húst, mintha nem is lenne rajta fólia, utána 160 °C-os sütőben még 10 percig sütjük.

A répát és a gyökeret karikára vágjuk, kevés olajon barnára pirítjuk, hozzáadjuk a paradicsompürét, és azt is pirítjuk a zöldségekkel együtt. Amikor a paradicsompüré is lepirult, hozzáadjuk a lisztet, elkeverjük, felöntjük 2 dl vízzel, és forralni kezdjük. Rozmaringot és sót adunk hozzá, és amikor besűrűsödött, leszűrjük. A mártást a kacsával együtt tálaljuk.

 Libamájjal töltött csirkemell polentával

Hozzávalók 4 személyre:

• 4 fél csirkemell (kb. 75-80 dkg)
• 50 dkg libamáj
• 1 fej vöröshagyma
• só, törött bors, majoránna
• 15 dkg kukoricadara
• 10 dkg vaj
• 10 dkg csipkebogyólekvár
• 1 dl narancslé
• olaj

A vöröshagymát finomra vágjuk, kevés olajon lepirítjuk, majd hozzáadjuk a kockára vágott libamájat. Sózzuk, megszórjuk kevés majoránnával, és rövid idő alatt megsütjük. Leöntjük róla a zsírt, és kicsit hagyjuk hűlni. Közben a csirkemelleket felszúrjuk, kívül besózzuk, kevés törött borssal megszórjuk. Az üregbe töltjük a májat, majd közepes lángon elősütjük mindkét oldalát. Utána 180 °C-os sütőben készre sütjük kb. 10 perc alatt. A polenta elkészítéséhez 6 dl sós vizet forralunk, beledobjuk a vajat, beleszórjuk a kukoricadarát, majd kevergetés mellett megfőzzük a polentát. A csipkebogyólekvárt felforraljuk, hozzáadjuk a narancslevet, összeforraljuk, és a csirkemell, illetve a polenta mellé tálaljuk

Rakottasok

Májjal rakott karalábé

Hozzávalók 4 személyre:

• 4 közepes méretű karalábé
• 50 dkg sertésmáj
• 1 kiskanál majoránna
• 1 közepes fej hagyma
• 2-3 dl tejföl
• 2 evőkanál olaj
• só, bors

A hagymát apróra vágjuk, és az olajon üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a kisebb csíkokra vágott, megtisztított májat, borsozzuk, majoránnával ízesítjük. Jól átforgatjuk, egy kevés vízzel felöntve puhára pároljuk, a legvégén megsózzuk. A karalábékat kb. 1 centi széles szeletekre vágjuk. A szeletek egyik oldalát megkenjük tejföllel, és befedjük májjal, majd újabb karalábészelet következik. A karalábékat ily módon egyesével feltornyozzuk, és óvatosan egy tűzálló tálba helyezzük őket. Lefóliázzuk, és 180 °C-on 30 perc alatt megpároljuk. Köretként rizst kínál(hat)unk mellé.

Elkészítési idő: 25 perc

Sütés: 30 perc

 Sonkával rakott galuska

Hozzávalók 4 személyre:

• 50 dkg liszt
• 2 tojás
• 20 dkg füstölt sonka
• 4 dl tejföl
• 1 evőkanál olaj
• 2 szál újhagyma
• 5 dkg vaj
• 10 dkg reszelt sajt (elhagyható)
• só

A galuska szaggatásához vizet forralunk. Közben a lisztet a tojásokkal elkeverjük, sózzuk, és annyi vizet teszünk hozzá, hogy sűrű galuskatésztát kapjunk. Forrásban lévő vízbe szaggatjuk, leszűrjük, kevés olajat öntünk rá, és félretesszük. A füstölt sonkát apró kockákra vagy csíkokra vágjuk, és egy serpenyőben megpirítjuk. A tejfölt jól összekeverjük az apróra vágott újhagymával. Egy tűzálló tálat kivajazunk, és lerakunk egy adag galuskát. Megszórjuk sonkával, majd bőven meglocsoljuk tejföllel. Erre jön a következő adag galuska, míg a hozzávalók el nem fogynak. Ha szeretnénk, a tetejére még szórhatunk reszelt sajtot, és 180 °C-os sütőben 20 perc alatt készre sütjük.

Elkészítési idő: 30 perc

Sütés: 20 perc

 Spenótos rakott spagetti

Hozzávalók 4 személyre:

• 40 dkg spagetti
• 30 dkg darált marhahús
• 1 közepes fej hagyma
• 1 gerezd zúzott fokhagyma
• 15 dkg gomba
• 20 dkg spenótlevél
• 20 dkg túró
• 3 tojás
• 2 szál újhagyma
• 1 dl olaj
• 5 dkg vaj
• só, frissen őrölt bors

A spagettit sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük. Egy közepes serpenyőben az olajon megpirítjuk az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a darált húst és a fokhagymát. 6-7 percig pirítjuk, majd hozzákeverjük az apróra vágott gombát és újhagymát. Sózzuk, és frissen őrölt borsot tekerünk rá. A spenótlevelet egy kisebb serpenyőben pár perc alatt egy pici vízzel megfonnyasztjuk, kihűtjük, és összekeverjük a túróval, illetve a tojással. Ezek után a leszűrt tésztát is a spenótos túróhoz keverjük. Egy kivajazott tűzálló tálba rétegezzük a spagettit és a darált húsos, gombás keveréket úgy, hogy az alsó sor spagetti legyen. Fólia alatt 40 percig sütjük 180 °C-os sütőben, majd az utolsó 5 percben levesszük a fóliát, hogy a teteje is megpiruljon.
Elkészítési idő: 35 perc
Sütés: 40 perc

 Pórés-karfiolos rakottas

Hozzávalók 4 személyre:

• 20 dkg rizs
• 20 dkg karfiol
• 50 dkg darált pulykahús
• 2 nagy póréhagyma
• só, szerecsendió
• 2 dl tejszín
• 2 dl tejföl
• 10 dkg sajt
• olaj

A rizst egy evőkanál olajon megpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, lefedjük, és puhára főzzük. A karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük, gyengén megpároljuk. Mikor már félig megpuhult, egy villával összetörjük, és a főtt rizshez keverjük, sózzuk. A póréhagymát felkarikázzuk, és kevés olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a darált pulykahúst, és fehéredésig pirítjuk. Megsózzuk, és kb. fél mokkáskanálnyi szerecsendiót reszelünk rá. Felöntjük a tejszínnel, és pár perc alatt összeforraljuk. Egy tűzálló tálba rétegezzük a karfiolos rizst és a tejszínes, póréhagymás pulykahúst, a rétegek közé teszünk egy kis tejfölt is. A tetejére reszelt sajtot szórunk, és 180 °C-on 20 perc alatt készre sütjük.
Elkészítési idő: 35 perc
Sütés: 20 perc

Mártogatósak

Így szervírozd! A mártogatóst gusztusos tálkákba tálaljuk, mellé csíkokra vágott zöldségeket, sós kekszet, ropikat, olasz grissinit kínálhatunk. De adhatunk mellé pirított kiflikarikákat, pitát, és tűzhetünk fogvájóra gusztusos kenyérkockákat is. Ezeket kell aztán a kis tálkákba mártogatni.

1. Snidlinges-fokhagymás dip

Hozzávalók: 100 g krémsajt, 3 evőkanál joghurt, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál felaprított snidling, fél kiskanál citromlé, kevés bors.

Keverd össze a krémsajtot a joghurttal, és add hozzá a kipréselt fokhagymát, a felaprított snidlinget és egy kevés citromlevet. Fűszerezd sóval, borssal.

2. Kapros-lazacos mártogatós

Hozzávalók: 100 g krémsajt, 3 evőkanál joghurt, 100 g füstölt lazac felaprítva, egy csokor kapor.

Keverd össze a krémsajtot a joghurttal, add hozzá a lazacot, és botmixerrel pépesítsd össze. Legvégül szórd bele a felaprított kaprot.

3. Csilis dip

Hozzávalók: 100 g krémsajt, 3 evőkanál tejföl, 1 mokkáskanál csilipaszta.

Keverd össze a krémsajtot a tejföllel, és keverd bele a csilipasztát.

4. Reformos dip mogyoróval, tofuval

Hozzávalók: fél bögre pörkölt sós mogyoró ledarálva, 100 g lágy (silken) tofu, 4 gerezd fokhagyma, 2-3 evőkanál citromlé, 1 kiskanál olíva.

Forró sütőben pörköld meg a fokhagymagerezdet. Száraz serpenyőben pirítsd meg a mogyorót, és daráld össze. A fokhagymát préseld össze, és a darált mogyoróval, a tofuval, a citromlével és az olívával robotgép segítségével keverd pépessé.

5. Spenótos, feta sajtos krém

Hozzávalók: 30 dkg spenót, 10 dkg feta sajt, 1,5 deci joghurt, 5-6 evőkanál konzervkukorica, kevés citrom és petrezselyem.

A spenótot lobogó forró vízbe dobva rövid ideig párold. Vedd ki, csöpögtesd le. Kissé olvaszd fel a feta sajtot egy serpenyőben, tedd át egy öblös tálba. Adj hozzá néhány kanál citromlevet, fél csokor apróra vágott petrezselymet, kevés joghurtot, a spenótot, majd egy botturmix segítségével pürésítsd össze.

6. Gyömbéres-datolyás dip

Hozzávalók: 2 dl paradicsompüré,  fél bögre datolya, 4 cm-es friss gyömbérdarab, 2 gerezd fokhagyma, 1 kiskanál szárított erős paprika vagy csilipaszta, olívaolaj, só, bors.

A datolyát áztasd be kevés vízbe, majd turmixold össze. Adj kétkanálnyit (vagy ha édesebben szeretnéd, akkor még többet is lehet) a paradicsompüréhez, reszeld bele a gyömbért, a fokhagymát, ízesítsd paprikával, és az egészet botmixerrel keverd össze.

7. Kéksajtos-körtés dip

Hozzávalók: 10 dkg márványsajt, 1 körte hámozva, 1-2 kanál Philadelphia sajt, só, bors.

A sajtot villával nyomkodd szét, majd lazítsd a krémsajttal, kicsit turmixold össze. A körtét darabold fel, és add a krémhez. Ízesítsd sóval, borssal.

8. Padlizsánkrém

Hozzávalók: 1 nagyobb padlizsán, olívaolaj, citromlé, só, bors.

A padlizsánt forró sütőben süsd meg, a belsejét kapard ki. Ízesítsd az összezúzott fokhagymával, sóval, borssal. Locsold meg kevés olívaolajjal és egy fél citrom levével, majd turmixold össze.

9. Avokádókrém

Hozzávalók: 2 nagy érett avokádó, 1 közepes fej hagyma, 1 nagy paradicsom, 2 citrom leve, 2 evőkanál majonéz.
A paradicsomot és a hagymát vágd fel apró kockákra. Hámozd meg az avokádót, és a húsát botmixerrel pürésítsd össze. Add hozzá a citromlevet és a majonézt.
10. Egzotikus thai dip

Hozzávalók: 3 evőkanál vöröscurry-paszta, 2 kiskanál paradicsompüré, 125 ml kókusztej, 1 kiskanál barna cukor, 1 kiskanál thai halszósz, 1 lime leve.

Az összes hozzávalót tedd egy tálba, és forrald össze. Tedd félre, és hagyd kihűlni.

Mesteri töltött húsok

Zöldségekkel töltött pulykamell

Hozzávalók 4 személyre:

• 60 dkg pulykamell
• 1 darab cukkini
• 1 darab kaliforniai paprika
• 2 darab t. v. paprika
• 3 darab paradicsom
• só, törött bors, provence-i fűszerkeverék
• olaj

A cukkinit és a paprikákat apró kockákra vágjuk. A paradicsomot leforrázzuk, a héját lehúzzuk, majd ezután hasonló méretű kockára vágjuk, mint a többi zöldséget. A zöldségeket tálba tesszük, megszórjuk a provence-i fűszerkeverékkel, majd sózzuk, kevés törött borsot is adunk hozzá, és összekeverjük.

A pulykamellet vékony pengéjű késsel felszúrjuk, ügyelve arra, hogy ne szúrjuk ki a pulykamellet máshol, majd akkora méretűre alakítjuk az üreget, hogy meg tudjuk tölteni. Betöltjük a zöldségkeveréket, majd egy hurkapálcával összetűzzük a töltőnyílást.

A pulykát kívülről is sózzuk, ízlés szerint megszórhatjuk még provence-i fűszerrel, meglocsoljuk egy kis olajjal, majd 160 °C-os sütőben készre sütjük (kb. 45-55 perc). Köretként főtt rizst kínálunk mellé.

 Sajttal és gombával töltött karaj

Hozzávalók 4 személyre:

• 60 dkg csontos karaj
• 20 dkg laskagomba
• 20 dkg kéksajt
• 2 gerezd fokhagyma
• só
• olaj

A gomba szárát levágjuk, majd viszonylag nagy kockákra aprítjuk. Serpenyőben kevés olajat hevítünk, lepirítjuk a gombát, sózzuk, és amikor a pirítás végén járunk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is. Ha elkészült, félretesszük hűlni, közben lereszeljük a sajtot, aztán a kihűlt gombához keverjük.
A karajt már eleve szeletelve kérjük a hentestől, úgy, hogy egy 15 dekás szelethez egy bordacsont tartozzon, majd felszúrjuk, körbesózzuk, és betöltjük az üregbe a sajtos-gombás tölteléket. Serpenyőben mindkét oldalát elősütjük, majd 180 °C-os sütőben 10 percig sütjük. Petrezselymes burgonyapürét kínálunk mellé.

 Húskrémmel töltött sertéssült répalepénnyel

Hozzávalók 4 személyre:

• 80 dkg sertéscomb
• 2 szelet kenyér
• 2 tojás
• 1 csokor petrezselyem
• só, bors, majoránna
• 0,5 dl tejszín
• olaj

A lepényhez:

• 50 dkg répa
• só
• 2 tojás
• 2 evőkanál liszt
• olaj a sütéshez

A sertéscombból levágunk és ledarálunk egy 20 dekás adagot, majd turmixgépbe tesszük, és összeturmixoljuk a tejszínnel (akinek nincs ilyen gépe, átdarálhatja kétszer a húst, és utána keveri össze a tejszínnel). Egy rózsaszínű húskrémet kapunk, amelyet sóval, borssal, majoránnával ízesítünk. A kenyérszeletek héját levágjuk, majd 1×1 cm-es kockákat vágunk belőle. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájába rakjuk a kenyérkockákat. Amikor felszívták, és szép sárgák lettek, belekeverjük őket a húskrémbe, és hozzáadjuk a vágott petrezselymet is.

A maradék sertéscombot kétujjnyi szeletekre vágjuk, a szeleteket felszúrjuk, majd az üregekbe töltjük a tölteléket. Kívül is sózzuk, megszórjuk majoránnával, és minden oldalát elősütjük serpenyőben. Utána 170 °C-os sütőben kb. 20 percig sütjük.

A lepényhez a répát lereszeljük, sózzuk, hozzáadjuk a tojásokat és a lisztet. Összekeverjük, majd lepényeket formálunk belőle, és előmelegített teflonserpenyőben, kevés olajon mindkét oldalát megsütjük, majd köretként a hús mellé tálaljuk.

 Káposztás tésztával töltött kacsamell

Hozzávalók 4 személyre:

• 3 darab bőrös kacsamell (kb. 75 dkg)
• 2 kg fejes káposzta
• 40 dkg kockatészta
• só, bors, rozmaring
• 2 evőkanál cukor
• 2 szál répa
• 1 szál fehérrépa
• 1 evőkanál paradicsompüré
• 1 teáskanál liszt
• olaj a sütéshez

A káposztát lereszeljük, ügyelve arra, hogy a torzsáját ne reszeljük bele. Besózzuk, kicsit állni hagyjuk, és amikor már levet engedett, kinyomkodjuk. Serpenyőbe tesszük, és a cukorral pirítani kezdjük. Addig pirítjuk, amíg szép barnára pirul, közben a tésztát kifőzzük sós vízben. Leszűrjük, összekeverjük a pirított káposztával, enyhén megborsozzuk.

A kacsamellet a bőrével lefelé fordítjuk, és úgy szeljük fel, hogy teljesen ki tudjuk nyitni, majd jó vékonyra kiklopfoljuk, figyelve arra, hogy a hús ne szakadjon szét. A káposztás tésztát a kiklopfolt húsba tesszük, és betekerjük. Körbetekerjük egy darab alufóliával is, hogy ne tudjon kinyílni. Serpenyőben kevés olajat melegítünk, és úgy sütjük körbe a húst, mintha nem is lenne rajta fólia, utána 160 °C-os sütőben még 10 percig sütjük.

A répát és a gyökeret karikára vágjuk, kevés olajon barnára pirítjuk, hozzáadjuk a paradicsompürét, és azt is pirítjuk a zöldségekkel együtt. Amikor a paradicsompüré is lepirult, hozzáadjuk a lisztet, elkeverjük, felöntjük 2 dl vízzel, és forralni kezdjük. Rozmaringot és sót adunk hozzá, és amikor besűrűsödött, leszűrjük. A mártást a kacsával együtt tálaljuk.

 Libamájjal töltött csirkemell polentával

Hozzávalók 4 személyre:

• 4 fél csirkemell (kb. 75-80 dkg)
• 50 dkg libamáj
• 1 fej vöröshagyma
• só, törött bors, majoránna
• 15 dkg kukoricadara
• 10 dkg vaj
• 10 dkg csipkebogyólekvár
• 1 dl narancslé
• olaj

A vöröshagymát finomra vágjuk, kevés olajon lepirítjuk, majd hozzáadjuk a kockára vágott libamájat. Sózzuk, megszórjuk kevés majoránnával, és rövid idő alatt megsütjük. Leöntjük róla a zsírt, és kicsit hagyjuk hűlni. Közben a csirkemelleket felszúrjuk, kívül besózzuk, kevés törött borssal megszórjuk. Az üregbe töltjük a májat, majd közepes lángon elősütjük mindkét oldalát. Utána 180 °C-os sütőben készre sütjük kb. 10 perc alatt. A polenta elkészítéséhez 6 dl sós vizet forralunk, beledobjuk a vajat, beleszórjuk a kukoricadarát, majd kevergetés mellett megfőzzük a polentát. A csipkebogyólekvárt felforraljuk, hozzáadjuk a narancslevet, összeforraljuk, és a csirkemell, illetve a polenta mellé tálaljuk

Rakottasok

Májjal rakott karalábé

Hozzávalók 4 személyre:

• 4 közepes méretű karalábé
• 50 dkg sertésmáj
• 1 kiskanál majoránna
• 1 közepes fej hagyma
• 2-3 dl tejföl
• 2 evőkanál olaj
• só, bors

A hagymát apróra vágjuk, és az olajon üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a kisebb csíkokra vágott, megtisztított májat, borsozzuk, majoránnával ízesítjük. Jól átforgatjuk, egy kevés vízzel felöntve puhára pároljuk, a legvégén megsózzuk. A karalábékat kb. 1 centi széles szeletekre vágjuk. A szeletek egyik oldalát megkenjük tejföllel, és befedjük májjal, majd újabb karalábészelet következik. A karalábékat ily módon egyesével feltornyozzuk, és óvatosan egy tűzálló tálba helyezzük őket. Lefóliázzuk, és 180 °C-on 30 perc alatt megpároljuk. Köretként rizst kínál(hat)unk mellé.

Elkészítési idő: 25 perc

Sütés: 30 perc

 Sonkával rakott galuska

Hozzávalók 4 személyre:

• 50 dkg liszt
• 2 tojás
• 20 dkg füstölt sonka
• 4 dl tejföl
• 1 evőkanál olaj
• 2 szál újhagyma
• 5 dkg vaj
• 10 dkg reszelt sajt (elhagyható)
• só

A galuska szaggatásához vizet forralunk. Közben a lisztet a tojásokkal elkeverjük, sózzuk, és annyi vizet teszünk hozzá, hogy sűrű galuskatésztát kapjunk. Forrásban lévő vízbe szaggatjuk, leszűrjük, kevés olajat öntünk rá, és félretesszük. A füstölt sonkát apró kockákra vagy csíkokra vágjuk, és egy serpenyőben megpirítjuk. A tejfölt jól összekeverjük az apróra vágott újhagymával. Egy tűzálló tálat kivajazunk, és lerakunk egy adag galuskát. Megszórjuk sonkával, majd bőven meglocsoljuk tejföllel. Erre jön a következő adag galuska, míg a hozzávalók el nem fogynak. Ha szeretnénk, a tetejére még szórhatunk reszelt sajtot, és 180 °C-os sütőben 20 perc alatt készre sütjük.

Elkészítési idő: 30 perc

Sütés: 20 perc

 Spenótos rakott spagetti

Hozzávalók 4 személyre:

• 40 dkg spagetti
• 30 dkg darált marhahús
• 1 közepes fej hagyma
• 1 gerezd zúzott fokhagyma
• 15 dkg gomba
• 20 dkg spenótlevél
• 20 dkg túró
• 3 tojás
• 2 szál újhagyma
• 1 dl olaj
• 5 dkg vaj
• só, frissen őrölt bors

A spagettit sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük. Egy közepes serpenyőben az olajon megpirítjuk az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a darált húst és a fokhagymát. 6-7 percig pirítjuk, majd hozzákeverjük az apróra vágott gombát és újhagymát. Sózzuk, és frissen őrölt borsot tekerünk rá. A spenótlevelet egy kisebb serpenyőben pár perc alatt egy pici vízzel megfonnyasztjuk, kihűtjük, és összekeverjük a túróval, illetve a tojással. Ezek után a leszűrt tésztát is a spenótos túróhoz keverjük. Egy kivajazott tűzálló tálba rétegezzük a spagettit és a darált húsos, gombás keveréket úgy, hogy az alsó sor spagetti legyen. Fólia alatt 40 percig sütjük 180 °C-os sütőben, majd az utolsó 5 percben levesszük a fóliát, hogy a teteje is megpiruljon.
Elkészítési idő: 35 perc
Sütés: 40 perc

 Pórés-karfiolos rakottas

Hozzávalók 4 személyre:

• 20 dkg rizs
• 20 dkg karfiol
• 50 dkg darált pulykahús
• 2 nagy póréhagyma
• só, szerecsendió
• 2 dl tejszín
• 2 dl tejföl
• 10 dkg sajt
• olaj

A rizst egy evőkanál olajon megpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, lefedjük, és puhára főzzük. A karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük, gyengén megpároljuk. Mikor már félig megpuhult, egy villával összetörjük, és a főtt rizshez keverjük, sózzuk. A póréhagymát felkarikázzuk, és kevés olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a darált pulykahúst, és fehéredésig pirítjuk. Megsózzuk, és kb. fél mokkáskanálnyi szerecsendiót reszelünk rá. Felöntjük a tejszínnel, és pár perc alatt összeforraljuk. Egy tűzálló tálba rétegezzük a karfiolos rizst és a tejszínes, póréhagymás pulykahúst, a rétegek közé teszünk egy kis tejfölt is. A tetejére reszelt sajtot szórunk, és 180 °C-on 20 perc alatt készre sütjük.
Elkészítési idő: 35 perc
Sütés: 20 perc

 Rakott zöldbab pulykával, füstöltsajt-szósszal

Hozzávalók 4 személyre:

• 50 dkg zöldbab
• 40 dkg darált pulykahús
• 15 dkg füstölt sajt (zsírosabb fajta, pl. Karaván)
• 2 dl tej
• 1 evőkanál liszt
• 5 dkg vaj
• 1 közepes fej hagyma
• 1 gerezd fokhagyma
• olaj
• só, bors

A zöldbabot kevés vízben 10 perc alatt megpároljuk, sózzuk, és apróra vágott fokhagymával ízesítjük. A hagymát apróra vágjuk, megpirítjuk egy kevés olajon, és rátesszük a darált húst. Fehéredésig pirítjuk, majd sózzuk és borsozzuk. A vajat egy kis lábosban felhevítjük, elkeverjük benne a lisztet, és a tejet hozzáadva csomómentesre keverjük. Mikor kicsit kihűlt, belereszeljük a füstölt sajtot. Egy tálba lerakunk egy réteg zöldbabot, erre kerül a darált hús, majd jól meglocsoljuk a füstöltsajt-szósszal. Addig ismételjük, míg elfogynak a hozzávalók. A tetejére sajtszósz kerüljön. 180 °C-on 20 perc alatt megsütjük.

Kerti partihoz

 Fetás-mentás padlizsánsaláta

Hozzávalók:
• 2 darab közepes padlizsán
• 20 dkg feta sajt
• 10-15 darab friss mentalevél
• 3 gerezd fokhagyma
• 1 darab szárított erős paprika
• 3 evőkanál édes fehér balzsamecet
• 1 dl napraforgóolaj
• 1 dl extra szűz olívaolaj
A padlizsánokat vágjuk apró kockákra, kontaktgrillben vagy teflonserpenyőben olaj nélkül pirítsuk meg őket. A fetát is kockázzuk fel azonos méretűre, és óvatosan keverjük el a kihűlt padlizsánkockákkal.

Az olajokat keverjük össze, morzsoljuk bele a paprikát, keverjük hozzá a felaprított fokhagymákat, az ecetet és a felaprított mentát. Öntsük az olajat a padlizsánra, majd hűtőben érleljük egy éjszakán át. Pirítósra szedhetjük, vagy húshoz köretnek is kínálhatjuk.
Tipp: ha nem túl édes, érett az ecet, amit használunk, keverjünk mézet is az öntethez!
Elkészítés: 30 perc
Érlelés: 12 óra

 Paprikakrém

Hozzávalók:

• 3 darab piros kaliforniai paprika
• 1 fej vöröshagyma
• fél dl száraz fehérbor
• pár csepp balzsamecet
• olívaolaj
• só, bors
• 1 teáskanál mustár

A paprikák csumáját szedjük ki, majd 200 °C-os sütőben süssük meg a paprikákat kb. 35-40 perc alatt. Ha teljesen kihűltek, szedjük le a héjukat. A felkockázott hagymát olívaolajon kis lángon kezdjük el pirítani, mikor már üveges, öntsük rá a bort. Forraljuk 5 percig, majd adjuk hozzá a megpucolt paprikahúst is.

Újabb 5 percig főzzük, majd turmixoljuk le krémnek. Ízlés szerint ízesítsük sóval, borssal, olívaolajjal, balzsamecettel, mustárral. Kiváló kenyérre feltétnek, de adhatjuk húsok mellé mártogatósként is.
Tipp: szezonban készíthetjük magyar kápiapaprikából is.
Elkészítés: 25 perc
Sütés: 35 perc

 Cukkinis-paradicsomos torta

Hozzávalók 6 kis tortához:
A tésztához:
• 15 dkg liszt
• 1 tojás
• 7 dkg vaj
• csipet só
A töltelékhez:
• 2 tojás
• 20 dkg ementáli
• 1 dl tejszín
• só, bors
• 1 darab cukkini
• 8-10 szem koktélparadicsom

A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze, csomagoljuk folpakba, és tegyük 1 órára a hűtőbe.
A töltelékhez verjük fel a két tojást, reszeljük bele a sajtot, adjuk hozzá a tejszínt, sózzuk, borsozzuk. A cukkinit és a koktélparadicsomot karikázzuk fel.

A tésztát osszuk 6 részre, nyújtsuk ki a kis tortaformákba (készíthetjük egy normál méretű gyümölcstortaformában is), szedjük rá a tojásos-sajtos masszát, helyezzük rá felváltva a cukkini- és paradicsomszeleteket. 180 °C-ra előmelegített sütőben 15-20 percig süssük. Hidegen tálaljuk.
Elkészítés: 40 perc
Pihentetés: 60 perc
Sütés: 20 perc

 Epres-narancsos habtekercs

                              A tojáshabhoz:

Hozzávalók 10-12 szelethez:
• 4 tojásfehérje
• 20 dkg porcukor
• 1 evőkanál keményítő
A narancskrémhez:

• 4 tojássárgája
• 2 narancs kifacsart leve
• 1 narancs héja
• 10 dkg porcukor
• 1 evőkanál keményítő
• 25 dkg eper
• 15 darab mentalevél
A tojássárgákat verjük fehéredésig a 10 dkg porcukorral, adjuk hozzá a keményítőt, a narancs héját, majd a kifacsart levét is. Takaréklángon, folyamatosan kevergetve sűrítsük be a krémet, majd hagyjuk kihűlni.
Melegítsük elő a sütőt 160 °C-ra. A fehérjéket kezdjük el felverni habnak. Mikor már habos, de még nem kemény, kanalanként adagoljunk hozzá a 20 dkg porcukrot, minden kanál után 1-2 percig verjük a habot, a végeredmény nagyon fényes, szinte vágható massza lesz. Az utolsó adag cukorral adjuk hozzá a keményítőt is.
Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, olajozzuk meg a papírt (egyszerűbb, ha szilikonlapot használunk, ezt nem kell olajozni). Kanállal terítsük szét a masszát 25×35 cm-es téglalapot formázva, majd tegyük be sülni a sütőbe. 10 perc után mérsékeljük a sütő hőfokát 120 °C-ra, és süssük további 10 percig a hablapot. Vegyük ki a sütőből, 2-3 percig hagyjuk hűlni, majd borítsunk rá sütőpapírt, és fordítsuk ki a tepsiből. Hagyjuk hűlni még 5 percet. Ekkor levehetjük a tetejéről az eredeti sütőpapírt vagy szilikonlapot, és tölthetjük is: kenjük meg a narancskrémmel, szórjuk rá a felkockázott epret és az összetépkedett mentaleveleket, majd óvatosan tekerjük fel. Ha teljesen kihűlt, tegyük a hűtőbe minimum 1 órára szeletelés előtt.
Elkészítés: 90 perc

 Vörösboros narancskoktél

Hozzávalók:
• 3 dl száraz vörösbor
• 5 narancs kifacsart leve
• 3 dl limonádé citromból, cukorból és vízből

Alaposan sikáljuk meg a narancsokat. Facsarjuk ki a levüket, keverjük el a borral és a limonádéval. A narancshéjat daraboljuk fel, adjuk ezt is az italhoz. Hűtve, sok jégkockával kínáljuk.
Tipp: frissen facsart narancslevet használjunk, ne dobozos narancslevet, mert attól zavaros lesz a koktél.

Csirkés receptek

Diós-parmezános csirkenyárs grillezett paradicsommal

Hozzávalók 4 személyre:
• 60 dkg csirkemellfilé
• 2 tojás
• 15 dkg darált dió
• 8 dkg parmezán sajt, reszelve
• só
• olaj a sütéshez

A körethez:
• 4 darab paradicsom
• 2 dl joghurt
• néhány szál kapor, finomra vágva
• só
• hegyes hurkapálca vagy kis méretű nyárs

A csirkemellet 2×2 cm-es kockákra vágjuk. Sózzuk, és egyenlően elosztva nyársra húzzuk. A tojásokat felverjük, a diót pedig összekeverjük a reszelt parmezánnal. A nyársat először a tojásba, majd a diós parmezánba forgatjuk. Serpenyőben kevés olajon megsütjük.

A körethez a paradicsomokat félbevágjuk, és egy másik serpenyőben meggrillezzük őket. A joghurtot a finomra vágott kaporral és pici sóval összekeverjük, és a grillezett paradicsomhoz adjuk. A hús mellé tálaljuk.

Elkészítési idő: 50 perc
1 adag: 591 kcal

 Almával-sajttal töltött csirkemell diós tésztával

Hozzávalók 4 személyre:

• 60 dkg csirkemell
• 2 darab alma
• 10 dkg trappista sajt
• 5 dkg krémsajt
• kakukkfű
• olaj a sütéshez

A körethez:

• 40 dkg angyalhaj tészta (általában durumlisztből készülő, hosszú, nagyon vékony tészta)
• 20 dkg mascarpone
• 10 dkg dió
• só
• petrezselyem

A csirkemellből 15 dkg-os szeleteket vágunk, és kiklopfoljuk őket. A sajtot lereszeljük, ízlés szerint kakukkfüvet adunk hozzá, és elkeverjük a krémsajttal. A megmosott almából cikkeket vágunk, és egy-egy darabot elhelyezünk a csirkemelleken. Mellé adagoljuk a sajtos masszát, felgöngyöljük, majd fogvájóval összetűzzük. Serpenyőben lassan, fedő alatt készre sütjük. (Ha szükséges, egy kevés bort vagy levest önthetünk alá, hogy párológőz képződjön.)
A körethez a diót lepirítjuk, hozzáadjuk a mascarponét, egy pici sót és a kifőzött tésztát. Az egészet összeforgatjuk, vágott petrezselyemmel megszórjuk, és a hús mellé tálaljuk.

Elkészítési idő: 70 perc
1 adag: 866 kcal

 Zöldséges rakott csirke csőben sütve

Hozzávalók 4 személyre:

• 60 dkg csirkemellfilé
• 40 dkg burgonya
• 1 darab cukkini
• 1 darab padlizsán
• 1 darab kaliforniai paprika
• 1 darab TV paprika
• 8 darab paradicsom
• 15 dkg reszelt sajt
• só, provence-i fűszerkeverék

A burgonyát héjában megfőzzük. Ha elkészült, lehúzzuk a héját, vékony szeletekre vágjuk, majd félretesszük. A csirkemellből vékony szeleteket vágunk. Sózzuk, és egy serpenyőben elősütjük őket. A paradicsomokat leforrázzuk, héjukat lehúzzuk, majd kis kockákra vágjuk. A többi zöldséget 1×1 cm-es kockákra vágjuk, majd kevés olajon kicsit pirítjuk. Sózzuk, és amikor már kicsit lepirult, hozzáadjuk a kockázott paradicsomot és a provence-i fűszerkeveréket. Az egészet összeforraljuk. A húst egy tűzálló tálba helyezzük. Ráhalmozzuk a szeletelt burgonyát, enyhén sózzuk. Ezt követi a zöldségragu, aminek a tetejére kerül a reszelt sajt. Sütőbe tesszük, és addig sütjük, amíg a sajt a tetején szépen megpirul.
Elkészítési idő: 90 perc
1 adag: 384 kcal

 Spenótos-fetás-szezámmagos háromszög

Hozzávalók 40 darabhoz:
• 50 dkg leveles tészta
• 25 dkg mirelit spenót
• 20 dkg feta sajt
• 2 gerezd fokhagyma
• só, bors, reszelt szerecsendió
• szezámmag
• olívaolaj
• 1 tojás
A felengedett spenótot olívaolajon, a felaprított fokhagymával pároljuk készre. Vágjuk fel egészen kis kockákra a sajtot (nem baj, ha szétmorzsolódik), és keverjük a spenóthoz. Borsozzuk, kevés szerecsendióval ízesítjük, és ha kell, sózzuk (a sajt önmagában is elég sós). Nyújtsuk ki a tésztát fél cm vastagra, vágjunk belőle kb. 7×7 cm-es négyzeteket. Tegyünk minden négyzet közepére egy kevés spenótos-fetás tölteléket, a szélét kenjük meg a felvert tojással, majd hajtsuk háromszög alakúra. A tetejét ismét kenjük meg a tojással, és szórjunk rá szezámmagot. 200 °C-ra előmelegített sütőben 20-25 percig süssük.

 Csirkés-cukkinis-aszalt paradicsomos lepény

Hozzávalók 1 nagy lepényhez:
• 25 dkg leveles tészta
• 1 csirkemellfilé
• 1 közepes cukkini
• 6 szem aszalt paradicsom
• 3 gerezd fokhagyma
• só, bors, friss oregánó
• olívaolaj
A csirkemellet kockázzuk fel, olívaolajon pirítsuk meg. Adjuk hozzá a felaprított fokhagymát és a káposztareszelőn lereszelt cukkinit. Sózzuk, borsozzuk, összevágott friss oregánóval ízesítsük. Pároljuk a keveréket 1-2 percig, majd terítsük el a kinyújtott leveles tésztán, és szórjuk rá a felaprított aszalt paradicsomot is. 200 °C-ra előmelegített sütőben 20-25 percig süssük.
Elkészítés: 20 perc
Sütés: 25 perc

 Erdei gombás tortácska

Hozzávalók kb. 20 darabhoz:
• 25 dkg vajas leveles tészta
• 25 dkg erdei gomba (mirelit is lehet)
• 1 dl száraz fehérbor
• 1 csokor petrezselyem
• 1 kis fej vöröshagyma
• 1 gerezd fokhagyma
• só, bors, friss kakukkfű
• 2 dkg vaj
• olívaolaj
A vaj és az olívaolaj keverékén pirítsuk meg az apróra kockázott hagymát, adjuk hozzá a gombát, majd a felaprított fokhagymát. Öntsük fel a borral, sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük az aprított petrezselyemmel és a kakukkfűvel, majd pároljuk készre a gombát. Nyújtsuk ki a tésztát fél cm vastagra, szúrjunk belőle korongokat, halmozzuk rájuk a feltétet. 200 °C-ra előmelegített sütőben 20-25 percig süssük.
Elkészítés: 15 perc
Sütés: 25 perc

Karamellizált hagymás tortácskák

Hozzávalók:
• 1 evőkanál vaj
• 1 evőkanál olívaolaj
• 2 fej lila hagyma
• 1 evőkanál barna cukor
• 1 gerezd fokhagyma
• 2 kiskanál kakukkfű
• 2 kiskanál borecet
• 100 g mini-mozzarellagolyók
• 250 g mirelit leveles tészta
• mini-gyümölcstortaformák
• víz

A vajat olvaszd fel, és keverd össze az olajjal. Add hozzá a vékony szeletekre vágott lila hagymát, szórd meg cukorral, és karamellizáld. Ízesítsd a szétnyomkodott fokhagymával, kakukkfűvel. Párold úgy 20 percig, amíg aranybarnás színt kap. Ekkor locsold meg a borecettel, és rottyants egyet rajta.
A felengedett tésztát nyújtsd ki, és bélelj ki vele néhány mini-gyümölcstortaformát (vagy egy nagy kerek formát). A tetejét kend meg a karamellizált hagymával, és előmelegített sütőben süsd 10-15 percig. Még melegében dobáld rá a félbevágott mozzarellagolyókat.

 Mézes-szezámmagos sült csirkemell

Hozzávalók:
• 2 csirkemellfilé
• só
• 2 kiskanál méz
• 3 evőkanál szezámmag
• 4 evőkanál vaj
• zöldsaláta

Felezd el a csirkemellfilét, szórd meg sóval, majd felolvasztott forró vajban, mindkét oldalán kissé pirítsd át. Ezután locsold meg mézzel, szórd meg szezámmaggal, és forró sütőbe téve süsd 15-20 percig. Amikor kihűlt, vágd fel szeletekre. Tálald a mentás burgonyasalátával, illetve a zöldsalátával.

 Mentás burgonyasaláta sonkával

Hozzávalók a salátához:
• 60 dkg apró szemű újburgonya
• 1 bögre zsenge zöldborsó
• 6 fürjtojás (nem tragédia, ha ezt kihagyod, tudjuk, hogy nem kapni minden utcasarkon)
• 6 szelet pármai sonka
• 1 evőkanál tárkony
• 1 evőkanál petrezselyem
• 1 evőkanál felaprított mentalevél
• 1 evőkanál pirított szezámmag

A szószhoz:
• 1 kiskanál dijoni mustár
• fél citrom leve
• 0,5 dl olívaolaj
• 1 kiskanál tahini (szezámmagkrém)
• só
• bors

Főzd puhára a burgonyát, majd hámozd le a héját. A zsenge zöldborsót rövid idő alatt párold puhára, majd öblítsd le jeges vízzel.
A fürjtojásokat tedd 5 percre lobogó forró vízbe, hámozd meg a héját, és vágd félbe.
Készítsd el a szezámos vinaigrette-mártást: ehhez egy tálkában keverd össze a mustárt a tahinivel, a citromlével és az olívaolajjal.
Egy nagy salátástálban forgasd össze a burgonyát és a zöldborsót. Add hozzá a csíkokra vágott pármai sonkát, és szórd meg a zöld fűszerekkel és a pirított sonkával. Legvégül locsold meg a vinaigrette-öntettel.

 Almás préselt zöldsaláta dióval

Hozzávalók:
• 1 alma
• 1 sárgarépa
• 2 fej vörös retek
• fél kínai kel
• 3-4 levél káposzta
• citromlé
• 3 újhagyma
• 3 evőkanál pirított dió

Az almát és a zöldségeket (sárgarépa, káposzta, kínai kel) vágd fel julienne-re, azaz gyufaszálnyi hosszúságúra, az újhagymákat pedig karikázd fel. Egy tálban dolgozd össze a hozzávalókat, hintsd meg csipetnyi sóval, locsold meg citromlével. Hideg helyen hagyd úgy állni, hogy a tetejét befeded egy kistányérral, amelyre nehezéket teszel. Fél óra múltán öntsd le róla a kipréselt levet, és tálalhatod a salátát. A tetejét szórd meg száraz serpenyőben megpirított dióval.

 Sárgabarackos teasütemény

Hozzávalók:
• 25 dkg liszt
• 2 kiskanál sütőpor
• 5 dkg mák (nem darált)
• 6 darab érett sárgabarack
• 2 tojás
• 175 g natúr joghurt
• 100 g cukor
• 80 g olvasztott vaj
• 1 citrom leve és reszelt héja
• 4 kicsi püspökkenyérforma vagy lapos muffintepsi

A barackokat vágd félbe, majd szeletelj belőlük vékony cikkeket. Robotgéppel dolgozd krémes állagúra a tojásokat a cukorral, majd add hozzá a megolvasztott vajat, a joghurtot, a citrom reszelt héját és levét, legvégül pedig a sütőporral elkevert lisztet és a mákot.
A formákat kend ki vajjal, liszttel, és oszd el bennük a masszát. Mindegyik süti tetejére tegyél néhány szelet barackot. 180 fokra előmelegített sütőben süsd 25 percig.

Tortillatekercs (25 perc)

Hozzávalók: 4 nagy tortilla-lap, 40 dkg csirkemell, 2 dl joghurt, fél jégsaláta, 2 lila hagyma, 2 paradicsom, római kömény, currypor, só, 1 citrom, 1 csokor petrezselyem, olívaolaj.

A húst csíkokra vágjuk, fűszerezzük római köménnyel, sózzuk és olajjal átforgatjuk. A joghurtot összekeverjük római köménnyel, curryvel, sóval, a citrom levével és a finomra vágott petrezselyemmel. A zöldségeket csíkokra vágjuk. Miután mindennel előkészültünk, a húst forró serpenyőben megpirítjuk. A tortillatekercset serpenyőben vagy csipesszel tartva, a nyílt láng felett átforrósítjuk. A közepébe tesszük a csíkokra vágott lila hagymát, paradicsomot, valamint a megpirított húst. Meglocsoljuk a fűszeres joghurttal, két végét behajtjuk, majd szorosan feltekerjük, és már fogyasztható is.

Paradicsomos újkrumpli egytál (40 perc)

Hozzávalók: 80 dkg apró szemű újkrumpli, 40 dkg koktélparadicsom, 1 csokor újhagyma, só, olívaolaj.

A burgonyát alaposan megmossuk, körömkefével megtisztítjuk és szárazra töröljük. Nagyobb, mély serpenyőben olívaolajat melegítünk, és rátesszük a burgonyát. Kissé megsózzuk, és aláöntünk 1 dl vizet, hogy a só tudjon miben feloldódni. Miután a víz elpárolgott, lefedve 20 perc alatt megpároljuk, megpirítjuk. Ekkor levesszük a fedőt, és hozzáadjuk az egész koktélparadicsomokat. 1-2 percig nagy lángon pirítjuk, míg a paradicsomoknak kissé megreped a bőrük. Végül lehúzzuk a tűzről, és megszórjuk felkarikázott újhagymával.

 

Gyakorlatok a PC-izom erősítésére
A gyakorlat elvégzéséhez üljön párnára vagy székre vagy pedig a sarkára, gerincét tartsa egyenesen. Lazítsa el a derekát, a vállát, a tarkóját, a karját, a nya­kát és a fejét, amennyire csak tudja. Kissé ha

jtsa előre a fejét, és hunyja be a szemét.
Három másodpercig feszítse meg a PC-izmát. Ez úgy történik, hogy a vég­bélnyílás körüli záróizmokat összehúzza. Amennyiben helyesen járt el, olyan érzése lesz, mintha az egész medence tájéka felfelé húzódna. Köz­ben lassan, nyugodtan lélegezzen be. Ha a három másodpercet túl hosszú­nak találja – túl gyenge a PC-izma! -, akkor kezdje egy vagy két másod­perccel. Kilégzéskor teljesen lazítsa el az izmát.
Végezze ezt a gyakorlatot kezdetben tízszer egymás után, de 10 percnél nem hosszabb ideig. Körülbelül egy hét múlva növelje az összehúzás, azaz az izom megfeszítésének időtartamát, míg gondolatban 10-ig számol, majd lazítsa el az izmát ugyanolyan hosszan, mint amennyi ideig megfeszítette. Ne feledkezzen meg a lazításról: tudatosan lazítsa el a PC-izmot, mert ez éppoly fontos, mint a megfeszítés.
Tehát: megfeszíteni, 10-ig számolni, aztán ugyanannyi ideig ellazítani, s ezt öt percen keresztül ismételni.
Ez után az öt perc után tartson egy perc szünetet, majd próbálja meg tíz­szer egymás után gyorsan összehúzni-ellazítani az izmát. Közben talán nem is lesz egészen tudatában annak, hogy éppen megfeszíti-e vagy elernyeszti, ám rövid gyakorlás után a testtudat a PC-izom tevékenységét is felfogja.
Ismételje meg a gyakorlat első felét: tízszer megfeszíti, úgy, hogy közben 10-ig számol, s valamennyi összehúzás után mindig teljesen ellazítja. Mind­ezt 5 percen keresztül végzi, majd egy perc szünetet tart, s aztán 10 gyors kontrakció következik. Ezután végezze el még egyszer az egész gyakorla­tot! Ne essen kétségbe, ha kezdetben nem sikerülne tökéletesen elvégezni, kitartása napról napra nagyobb lesz, izma pedig erősebb. Néhány férfi eny­he húzást érez majd medencetájon, ami csupán annyit jelent, hogy a PC-izom reagál.
Ha már egy ideje gyakorol, figyelje meg, jelentkezik-e enyhe bizsergés vagy húzó érzés, esetleg enyhe áramütéshez hasonló érzés a gerincoszlop­ban, mindenekelőtt pedig homloktájon, a két szem között. Ha a gyakorlat során érzi, hogy az energia felfelé áramlik (egészen a fejig), akkor mind a hét mirigyközpont – amit az indiaiak csakrának neveznek – szabad, nincs blokkolva. Ha azonban semmit nem érez a gyakorlatok végzése közben, akkor valahol elzáródásnak kell lenni, ami a rúnagyakorlatokkal és a PCE-tréninggel könnyedén felszámolható.
Gyakoroljon legalább egy héten keresztül naponta kétszer 15-15 percet, de csodát ettől még ne várjon, hiszen időbe kerül, míg a PC-izom megerő­södik, és újra feszes lesz.
Igyekezzen úgy végezni a gyakorlatokat, hogy közben ne feszítse meg a far-, a comb- és a hasizmát. Kizárólag a PC-izmot szabad megfeszíteni. Egy, de legkésőbb két-három hét elteltével már olyan gyakorlottá válik, hogy napi 300 kontrakciót is könnyedén el tud végezni.
Ne feledje, hogy a PC-izom-tréningnél is jobb lassan kezdeni és fokoza­tosan növelni az intenzitást, így elkerülheti az izomlázat. Amennyiben mégis bekövetkezne, hagyjon ki egy-két napot, hogy az izom magához tér­jen, s e rövid pihenő után fogjon újra hozzá. Napi 300 kontrakciót ajánla­tos elvégezni, éspedig alkalmanként 100-at. Később már elég, ha a napi PCE-gyakorlattal együtt végzi a kontrakciót vagy akkor, amikor éppen eszé­be jut. Előnyös ezt az alapgyakorlatot olyan foglalatosság közben végezni, amely nem követel

 

Share